EK Water Blocks wezwało Asusa do złożenia wyjaśnień w związku z niezapowiedzianą zmianą projektu płytki PCB w jednej z serii kart graficznych. Producent bloków chłodzenia wodnego zauważył, że jego produkty przestały być kompatybilne z najnowszymi rewizjami kart ROG Strix GTX 1080 Ti, mimo że jeszcze do niedawna klienci nie zgłaszali żadnych problemów.
Asus ROG Strix GTX 1080 Ti to niereferencyjna karta zbudowana na autorskim PCB. Dla tej karty, jak i dla wielu innych modeli, EK Water Blocks oferuje cztery rodzaje bloków wodnych. Jednakże teraz producent musiał uaktualnić karty produktów, podkreślając i ostrzegając, że ich chłodzenie, które zostało specjalnie zaprojektowane dla tego modelu, nie jest kompatybilne z najnowszymi kartami, posiadającymi konkretne oznaczenia. Informacja o braku kompatybilności pojawiła się w opisie modeli: EK-MLC Phoenix GPU Module FC1080 GTX Ti oraz EK-FC1080 GTX Ti. "Uwaga! W związku ze zmianami w projekcie PCB, karty graficzne ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti z podanymi numerami seryjnymi nie są kompatybilne z blokami wodnymi EK-FC1080 GTX Ti Strix. HBYVCM064817- HBYVCM999999 oraz HCYVCM000001- HCYVCM059975" - czytamy na stronie producenta układów chłodzenia.
To nie pierwszy raz, kiedy Asus zmienia PCB wraz z kolejną rewizją
Patrząc na podany przedział numerów seryjnych, wynika że karty Asus ROG Strix GTX 1080 Ti wyprodukowane przed listopadem 2017 roku są wciąż kompatybilne z dedykowanymi im blokami wodnymi. Jednakże Asus nie udostępnił żadnej informacji dotyczącej zmian w PCB, są to więc tylko przypuszczenia. Nowe karty są zmienione na tyle, że oferowane dedykowane układy chłodzenia nie będą w żaden sposób mogły być zamontowane na karcie. Zmiany te to problem głównie producentów, którzy mogą, ale nie muszę zmieniać swoich bloków by podążać za Asusem. Choć kłopot mogą mieć również i użytkownicy, choćby Ci, którzy składając zestawy z więcej niż jedną kartą z tej serii, muszą uważnie się przyglądać oznaczeniom chcąc zamontować chłodzenie wodne z jedną pętlą.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus po cichu zmienia PCB w ROG Strix GTX 1080 Ti