Asus potwierdza, że Intel wyłączył technologię DLVR w CPU Raptor Lake

Asus potwierdza, że Intel wyłączył technologię DLVR w CPU Raptor Lake

Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez overclockera Asusa, Shamino, na forum ROG, choć procesory Raptor Lake teoretycznie mogą obsługiwać DLVR (Digital Linear Voltage Regulator), to technologia ta została wyłączona przez Intela w fabryce.

Odpowiedź została udzielona w związku z pytaniem użytkownika forum ROG, który chciał się dowiedzieć, dlaczego zestaw funkcji DLVR nie działa w Z690 Hero UEFI, na co Shamino powiedział, że próbka inżynieryjna chipów Raptor Lake miała włączoną i działającą technikę DLVR, ale ostatecznie została włączona przez Intela. W rezultacie Asus postanowił pozostawić funkcję DLVR w swoim BIOSie, na wypadek gdyby Intel zdecydował się przywrócić tę funkcję w przyszłej architekturze/generacji procesorów Niebieskich.

Procesory Raptor Lake teoretycznie mogą obsługiwać DLVR, ale technologia ta została wyłączona przez Intela.

Asus

DLVR jest bardzo blisko związany ze zintegrowaną technologią regulatora napięcia FIVR od Intela. Gigant z Santa Clara opatentował tę technologię na początku tego roku i potwierdził jej istnienie w architekturze procesorów Raptor Lake. DLVR miał potencjał zmniejszenia zużycia energii procesora Raptor Lake nawet o 25%.

Mówiąc najprościej, DLVR znajduje się wewnątrz matrycy procesora i pomaga regulować zasilanie, działając równolegle z regulatorami napięcia znajdującymi się na płycie głównej. Dzięki wprowadzeniu cyfrowego regulatora tak blisko procesora, można było zredukować tętnienia napięcia, zmniejszając w ten sposób zużycie energii. Patent Intela mówi, że VID CPU, napięcie wymagane przez procesor, może zostać zmniejszone nawet o 160 mv. Ponieważ moc skaluje się z kwadratem napięcia, stąd bierze się redukcja mocy o 20% do 25%.

 Intel DLVR

Zgodnie z postem na forum, Asus ma kilka ustawień DLVR pozwalających dostosować zachowanie regulatora cyfrowego w Z690 Hero: automatyczne, włączone i wyłączone. Dostępna jest również opcja „CPU DLVR Bypass Mode Enable”, z którą, jak tłumaczy Shimano, wszystkie chipy Raptor Lake są fabrycznie połączone. Nie jest jasne, jaka mogła być różnica między trybem „wyłączony” a „bypass”, ale ta funkcja również mogła być wycięta w czasie prac Intela.

Nie jest również jasne, dlaczego Intel zdecydował się wyłączyć DLVR w procesorach Raptor Lake. Być może technologia była zbyt nowa, przynajmniej dla konkretnej implementacji w Raptor Lake i tym samym nie była należycie przetestowana. Automatyczne dostrajanie napięć może potencjalnie powodować problemy, jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo. Cokolwiek się stało, wygląda na to, że w pewnym momencie w przyszłości zobaczymy powrót DLVR – ale zapewne nie ma co liczyć na włączenie tej funkcji w układach Raptor Lake.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus potwierdza, że Intel wyłączył technologię DLVR w CPU Raptor Lake

 0