ASUS Prime Utopia - tak wygląda innowacyjna płyta główna przyszłości?

ASUS Prime Utopia - tak wygląda innowacyjna płyta główna przyszłości?

Asus produkuje płyty główne już od 30 lat, zbierając ogromne doświadczenie i umiejętnie przewidując przyszłe trendy, co nie udało się niektórym producentom w przeszłości (choćby kultowy Abit). Zdobyta wiedza pozwoliła na stworzenie innowacyjnego produktu jakim jest Asus Prime Utopia, jedna z najciekawszych wizji ostatniego okresu. Póki co jest to tylko koncepcja i nie posiada żadnej specyfikacji jak chipset itp. Projekt zakłada usunięcie prądożernej karty graficznej z głównej komory, co ma zredukować temperaturę otaczającą CPU i inne komponenty. Ma to również zapobiegać zakłócaniu przepływu powietrza wzdłuż płyty i masywnych radiatorów M.2. Efektywne chłodzenie SSD jest kluczowe, ponieważ gdy zawiedzie, dyski NVMe mogą cierpieć z powodu wywołanego wysoką temperaturą ograniczenia wydajności przy długotrwałym obciążeniu. Throttling głównie kojarzony jest z obniżaniem zegarów procesora, co jest reakcją na wysokie temperatury, jednakże wydajność procesora może być również ograniczona przez grzejące się VRM.

Asus zaprezentował swoją wizję płyty głównej przyszłości i jest to naprawdę ciekawa koncepcja.

Układy zasilające CPU muszą pozostać w optymalnym przedziale termicznym, by móc operować z pełną wydajnością. Staje się to coraz trudniejsze, ponieważ podkręcanie wymusza coraz wyższe częstotliwości coraz większej ilości rdzeni, a rdzenie te dzielą krzem z szybszymi kontrolerami PCIe i pamięci, które same dodatkowo się grzeją i mają własne wymagania z zakresu zasilania.  Unikalny układ Utopii oferuje wystarczająco dużo miejsca na montaż dużego bloku wodnego, zdolnego do chłodzenia rozbudowanych VRM. Niepozorny wygląd skrywa chłodzenie z pompą i instalacją przeciągniętą do tyłu, by nie zakłócać wyglądu od frontu. Takie podzielenie konstrukcji zwiększa ilość miejsca na dodatkowe rozszerzenia, które będą wykorzystywać zwiększającą się przepustowość w CPU. Dzięki przesunięciu karty graficznej na tył, z przodu umieszczono cztery sloty M.2, umożliwiając stworzenie niesamowicie szybkich macierzy RAID SSD, z rozbudowanym chłodzeniem i łatwą dostępnością. W typowych konstrukcjach przeważnie nie ma tylu portów M.2, a najczęściej są one umieszczone w okolicy karty graficznej, co zwiększa ich temperaturę.

Ciekawym rozwiązaniem jest panel I/O, który zamiast polegać na stałym układzie portów zewnętrznych,  łączy statyczne porty z czterema modułowymi blokami, które pozwalają zdefiniować własną specyfikację. Każdy blok łączy się za pośrednictwem PCI Express i jest całkowicie samodzielny, mieszcząc zarówno port fizyczny, jak i dowolny układ wymagany do jego działania. Użytkownik może wybrać niezbędny dla siebie układ i dostosowywać porty do zmieniających się wymagań, pomijając zbędne elementy. Aura Sync oświetla półprzezroczystą osłonę płyty głównej. Nawet przy wyłączonym oświetleniu, specjalna farba odbija różne kolory w zależności od kąta. Pogrubiona powłoka pomaga ukryć dodatkowe okablowanie, a także stanowi podkładkę dla 7-calowego wyświetlacza OLED, który służy jako deska rozdzielcza zestawe. Ten wyjmowany wyświetlacz może również być umieszczony na biurku, dzięki zintegrowanej podstawce. Ekran łączy się z systemem za pomocą kabla lub Wi-Fi, dzięki czemu można podglądać parametry i zarządzać komputerem z dowolnego miejsca w domu, wliczając w to bezprzewodowe uruchamianie i wyłączanie komputera.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS Prime Utopia - tak wygląda innowacyjna płyta główna przyszłości?

 0