Asus ProArt P16 ma konkurować z MacBookiem Pro. Potężne podzespoły i 16-calowy ekran 4K

Asus ProArt P16 ma konkurować z MacBookiem Pro. Potężne podzespoły i 16-calowy ekran 4K

Asus wprowadza na rynek nowy notebook ProArt P16 (H7606), który ma potencjał, aby rywalizować z popularnym Apple MacBook Pro 16. Nowość ta oferuje potężną specyfikację, w tym procesor Ryzen AI, kartę graficzną GeForce RTX 4070 oraz 16-calowy wyświetlacz 4K.

Notebook ProArt P16 wyposażony jest w najnowsze procesory AMD Ryzen AI (Strix Point), które oferują wydajność do 50 TOPS dzięki zastosowaniu NPU do zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Procesor ten posiada 12 rdzeni, które osiągają taktowanie do 5,1 GHz, a Asus ustawił jego TDP na poziomie 70 W. Do tego dochodzi karta graficzna Nvidia GeForce RTX 4070, oferująca wydajność do 321 TOPS.

Swoimi nowymi notebookami ProArt P16 Asus może zaatakować popularne profesjonalne notebooki Apple MacBook Pro 16.

W testach wydajności generowania obrazu przy użyciu Stable Diffusion, MacBook Pro z procesorem M3 Pro potrzebował 162 sekund, podczas gdy RTX 4070 wykonał to samo zadanie w zaledwie 22 sekundy. Całkowite TDP kombinacji CPU i GPU zostało ustawione na 120 W, więc procesor zarezerwuje tylko 50 W dla grafiki przy pełnej mocy, ale maksimum, jakie może obsłużyć GPU, wynosi do 105 W (a wtedy procesor ma do dyspozycji tylko 15 W). Asus zadbał również o efektywne chłodzenie swojego urządzenia. Laptop może pracować w trybie pasywnym, ale w razie potrzeby, system chłodzenia wspierają trzy wentylatory oraz chłodzenie z zastosowaniem ciekłego metalu, co pozwala obniżyć temperaturę nawet o 13°C.

Nowość ta oferuje do 64 GB pamięci RAM LPDDR5X-7500 oraz 4 TB pamięci masowej SSD, co czyni go idealnym narzędziem dla wymagających użytkowników. Notebook jest wyposażony w tzw. "sztuczną inteligencję", która według informacji prasowej ułatwia organizację plików multimedialnych, adaptacyjne przyciemnianie ekranu, ulepszanie dźwięku i inne zadania. Ogromnym atutem jest dotykowy wyświetlacz OLED 4K o rozdzielczości 3840×2400 pikseli (proporcje 16:10). Ekran współpracuje z piórem dotykowym MPP 2.0, rozpoznającym do 4096 poziomów nacisku, co zapewnia precyzyjną pracę.

Wyświetlacz pokrywa 100% gamy kolorów DCI-P3 i charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością kolorystyczną (Delta E<1). Spełnia również standardy DisplayHDR True Black 500 i jest zatwierdzony przez Pantone, co gwarantuje doskonałą jakość obrazu dla profesjonalnych zastosowań.

Nowy Asus ProArt P16 (H7606) wprowadza innowacyjne rozwiązania, które mogą przyciągnąć uwagę profesjonalistów. Jednym z ciekawszych elementów jest Asus DialPad, który umożliwia bardziej precyzyjne ustawienia parametrów w aplikacjach kreatywnych. Niestety, mimo większej przekątnej ekranu, Asus nie zdecydował się na dodanie klawiatury numerycznej, co mogłoby być dodatkowym atutem w porównaniu do MacBooka.

Notebook ten spełnia wymagania certyfikatu wojskowego MIL-STD-810H, co oznacza, że wytrzymuje wilgotność względną do 95% oraz temperatury od -32°C do +70°C. Ponadto, powierzchnia Nano Black jest bardziej odporna na smugi i odciski palców.

ProArt P16 oferuje szeroki zakres portów, w tym USB-A 3.2 Gen2 (10 Gb/s), HDMI 2.1 FRL, czytnik kart SD Express (do 985 MB/s) oraz USB-C 4 (40 Gb/s). Łączność bezprzewodowa Wi-Fi 7 zapewnia prędkość do 2,88 Gb/s, co jest idealne dla szybkiego transferu danych.

Nagłośnienie notebooka to kolejny mocny punkt - głośniki Harman Kardon z certyfikatem Dolby Atmos oraz zestaw 6 głośników i 3 mikrofonów gwarantują doskonałą jakość dźwięku, co jest szczególnie ważne dla twórców multimedialnych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus ProArt P16 ma konkurować z MacBookiem Pro. Potężne podzespoły i 16-calowy ekran 4K

 0