ASUS przedstawia płyty główne z serii B550

ASUS przedstawia płyty główne z serii B550

ASUS prezentuje płyty główne oparte na najnowszym chipsecie AMD B550, które wprowadzają złącza PCI Express 4.0. Umożliwiają one wykorzystanie 20 linii PCIe 4.0 ogólnego użytku, udostępnianych przez procesory desktopowe AMD Ryzen 3. generacji. Główne gniazdo PCIe we wszystkich najnowszych płytach głównych ASUS B550 oferuje 16 linii do łączności przez PCIe 4.0, z kolei modele dla procesorów AMD Ryzen 3. generacji posiadają nawet cztery gniazda USB 3.2 Gen 2, pracujące z prędkością sięgającą 10 Gb/s przy bezpośrednim połączeniu z CPU. Oprócz tego nie zabrakło rozwiązań np. w postaci Wi-Fi 6, karty Ethernet 2,5 Gb/s, obsługi wyższych prędkości pamięci DRAM, funkcji BIOS Flashback czy obsługi napędzanej sztuczną inteligencją technologii redukcji szumów dla mikrofonów. Ostatnia opcja wspomagana przez SI wykorzystuje zaawansowane filtry zapewniające efektywne redukowanie szumów z tła. Sam chipset B550 zmodernizowano do połączeń PCIe 3.0 w jego wbudowanych liniach. Więcej informacji o wszystkich płytach głównych przeczytacie pod tym adresem.

ASUS zaprezentował płyty główne z serii ROG Strix, TUF Gaming i Prime oparte na najnowszym chipsecie B550, które są kompatybilne z technologią PCIe 4.0.

ASUS przedstawia płyty główne z serii B550

ROG Strix B550-E Gaming

ROG Strix B550-E Gaming zaprojektowano z myślą o wysokowydajnych procesorach AMD oraz systemach z dwiema lub trzema kartami rozszerzeń. Po bokach gniazda AM4 znajduje się układ VRM z 14+2 fazami zasilania gwarantujący niezawodną pracę wielordzeniowych CPU pod stałym wysokim obciążeniem, natomiast wzmocnione gniazda PCIe x16 typu SafeSlot obsługują kilka kart graficznych w konfiguracji 2-Way SLI lub 3-Way CrossFireX. Sześć gniazd na wentylatory zainstalowanych na płycie głównej Strix B550-E Gaming w tym dedykowane gniazda na układy chłodzenia typu AiO i pompy umożliwiają tworzenie złożonych lub prostych układów chłodzenia – w zależności od potrzeb danego sprzętu. Oprogramowanie do sterowania wentylatorami Q-Fan z funkcją automatycznego wykrywania szybkości pracy wentylatorów oraz kilkoma presetami ułatwia utrzymanie temperatury i emisji hałasu na niskim poziomie. W dwóch gniazdach M.2 można zainstalować dyski SSD o maksymalnej długości 110 mm, przy czym oba są przykryte radiatorami zapobiegającymi przerwami w pracy na skutek przegrzania (efektowi throttlingu termicznego) przy dużych obciążeniach połączeń I/O. Płyta główna Strix B550-E Gaming jest również wyposażona w kontrolery sieciowe firmy Intel: Ethernet 2,5 Gb/s oraz Wi-Fi 6, a ponadto obsługuje technologię Bluetooth 5.1 do bezprzewodowych zestawów słuchawkowych, telefonów i tabletów.

Strix B550-E zawiera złącza USB 3.2 Gen 2 (jedno Type-C oraz dwa Type-A), a także kilka gniazd USB 3.2 Gen 1 i USB 2.0. ASUS zintegrował też złącze USB 3.2 Gen 2 do panelu przedniego do najnowszej generacji obudów komputerowych. Chipowi audio SupremeFX S1220A towarzyszy dodatek w postaci gniazda dźwiękowego USB-C do automatycznego wykrywania typu sygnału z urządzenia. Gniazdo to da się użyć zarówno do obsługi urządzeń audio ze złączem Type-C, jak i standardowym połączeniem USB. Dostępne są łącznie cztery gniazda na taśmy świetlne – dwa standardowe gniazda oraz dwa adresowalne gniazda 2. generacji ze sterowaniem poszczególnych diod LED, zredukowaną latencją oraz obsługą automatycznej konfiguracji. Wszystkie diody świetlne wyłączymy jednym kliknięciem. Elementy dopełniające całości to funkcja BIOS FlashBack do aktualizacji oprogramowania firmware bez zainstalowanego CPU oraz przycisk reset FlexKey z możliwością przypisania nowych funkcji.

ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi)

Płyta główna charakteryzuje się układem VRM z 12+2 fazami zasilania, która jest gotowa do obsługi najwydajniejszych procesorów Ryzen, natomiast 8+4-pinowe pomocnicze złącza zasilania ProCool z litymi stykami zapewniają równomierne i stabilne dostarczanie mocy do tych faz. Ten model ma na pokładzie kartę Ethernet Intel I255-V 2,5 Gb/s oraz wspiera technologię Wi-Fi 6 za pośrednictwem adaptera Intel AX200. Nie zapomniano też o kodeku SupremeFX S1220A, chociaż trzeba się tutaj obejść bez złącza USB 3.2 Gen 2 Type-C do panelu przedniego, obsługi konfiguracji SLI czy też gniazda USB-C audio – elementów obecnych w wariancie Strix B550-E Gaming. Pod względem wyglądu Strix B550-F Gaming (Wi-Fi) jest wykonana w typowym stylu płyt głównych z rodziny ROG Strix.

ROG Strix B550-I Gaming

Ze względów konstrukcyjnych platforma mini-ITX dysponuje miejscem na pojedyncze gniazdo PCIe 4.0 x16. Strix B550-I Gaming wspiera kompatybilne moduły pamięci DIMM z częstotliwością taktowania sięgającą 5100 MHz i wyższą, korzystając z krótszych ścieżek sygnału pomiędzy gniazdami pamięci a procesorem. Układ VRM 3 z 6 z 8+2 fazami zasilania nadaje się użytkowania z procesorami Ryzen 3. generacji. Aktywne chłodzenie układu VRM oraz ośmiopinowe złącze o konstrukcji ProCool II gwarantują stabilne dostarczanie mocy w ciasnych obudowach typu mini-ITX. Fabrycznie zainstalowany panel I/O udostępnia gniazda USB 3.2 Gen 2 Type-C i Type-A, gniazdo sieciowe Intel I225-V 2,5 Gb/s, a także adapter Intel AX200 Wi-Fi 6 z Bluetooth 5.1. Wszystkie złącza 3,5 mm posiadają podświetlenie LED w różnych, stałych dla danego złącza kolorach. Zintegrowano również gniazdo USB-C audio z funkcją filtrowania szumów dla odpowiednich mikrofonów i zestawów słuchawkowych.

ASUS TUF Gaming B550-Plus

Płytę główną wyposażono w moduł regulacji napięcia z 8+2 fazami zasilania DrMOS oraz kilkoma radiatorami o dużej powierzchni pokrywającymi układ VRM, chipset oraz gniazda M.2, co zapewni niskie temperatury najważniejszych komponentów podczas pracy pod wysokim obciążeniem. Główne gniazdo PCIe 4.0 x16 ma umocnienie w technologii SafeSlot do instalowania wyjątkowo ciężkich kart graficznych, zaś pomocnicze złącze zasilania ProCool z litymi stykami zapewnia użytkownikowi spokój ducha, kiedy zainstaluje on głodny mocy układ CPU. Oba gniazda M.2 są kompatybilne z urządzeniami o maksymalnej długości 110 mm, a dwa wbudowane gniazda PCIe x16 obsługują konfiguracje CrossFireX. Panel tylny zawiera gniazda USB wszystkich nowoczesnych typów, a możliwości w zakresie połączeń można dodatkowo rozszerzyć o łączność Thunderbolt 3 za pośrednictwem zintegrowanego gniazda. Przycisk BIOS FlashBack jest umieszczony obok jednego z gniazd i pozwala na wykonywanie aktualizacji UEFI bez zainstalowanego procesora. Wariant TUF Gaming B550-Plus oferuje łączność sieciową 2,5 GbE, a ponadto gniazdo M.2 z kluczem E do doposażenia systemu w kartę Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.1. Kodek audio Realtek S1200A w tym modelu jest uzupełniany przez obsługę technologii DTS Custom do wirtualizacji dźwięku wielokanałowego 3D w zestawach słuchawkowych. Gniazdo adresowalne 2. generacji LED RGB oraz dwa gniazda standardowe mogą zostać wykorzystane do podłączenia dodatkowych taśm świetlnych i łatwego spersonalizowania wyglądu systemu.

TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi)

W tej płycie zastosowano wiele funkcji dostępnych w TUF Gaming B550-Plus, które przeprojektowano pod kątem mniejszego formatu microATX. Wspomniany wariant oferuje takie same pary gniazd PCIe x16 i M.2, co jego kuzyn formatu ATX. Główną różnicą jest to, że jedno z gniazd M.2 jest w stanie obsłużyć standardowe urządzenia o długości 80 mm, zamiast dłuższych dysków 110-milimetrowych. TUF Gaming B550M-Plus kupimy w dwóch wersjach: z kontrolerem Intel AX200 Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.1 wraz z antenami, lub bez tych elementów. Niezależnie od wybranego wariantu mają one wejście Ethernet z prędkością 5 Gb/s, kodek Realtek S1200A z DTS Custom, a także całą gamą gniazd na wentylatory i taśmy świetlne LED RGB, w tym również adresowalnymi złączami 2. generacji do taśm świetlnych.

ASUS Prime B550-Plus

ASUS Prime B550-Plus jest gotowa do napędzania systemów gamingowych o średniej mocy lub może posłużyć jako fundament do komputera z procesorem AMD stworzonego pod kątem produktywnej pracy. Model ten sprawdzi się w obsłudze średniej klasy chipów Ryzen i jest wyposażony w radiatory pokrywające układ VRM i chipset – dla zapewnienia stabilności pracy. Dwa gniazda PCIe x16 obsługują konfigurację CrossFireX, jeśli użytkownik potrzebuje systemu z dwiema kartami graficznymi, zaś w dwóch wbudowanych gniazdach M.2 zainstalujemy dyski o długości 110 mm. Jeśli gniazda USB 3.2 Gen 2 umieszczone z tyłu okażą się niewystarczające, można podłączyć opcjonalną kartę ASUS ThunderboltEX 3 do zintegrowanego gniazda i zapewnić jeszcze większą przepustowość dla urządzeń peryferyjnych. Wzornictwo płyty głównej Prime B550-Plus charakteryzuje się neutralną paletą kolorów, która jest na tyle stonowana, że będzie pasowała do każdego systemu.

ASUS Prime B550M-A (Wi-Fi)

Wolna przestrzeń w biurach lub pokojach użytkowników często jest na wagę złota, co czyni płytę główną ASUS Prime B550M-A (Wi-Fi) lepszym rozwiązaniem do zastosowania wszędzie tam, gdzie system ATX mógłby okazać się za duży. Ten zmodyfikowany wariant Prime B550-Plus oferuje prawie takie same specyfikacje, ale wykorzystuje kompaktowy format microATX. Ze względu na obsługę standardu Wi-Fi 6 ta płyta główna idealnie nadaje się do stosowania połączeń bezprzewodowych wszędzie tam, gdzie wcześniej użytkownicy musieliby skorzystać z łączności kablowej. Z tego powodu firma ASUS oferuje płytę główną Prime B550M-A tylko z gigabitowym gniazdem Ethernet lub w wersji z adapterem Intel AX200 WiFi 6 z Bluetooth 5.1.

ASUS Prime B550M-K

Kompaktowy format microATX pozwala użytkownikom zaoszczędzić miejsce bez kompromisów w zakresie możliwości rozszerzenia systemu. Zarówno główne gniazdo PCIe x16, jak i M.2 są podłączone bezpośrednio do procesora za pośrednictwem najnowszej generacji złącza PCIe 4.0, co maksymalizuje przepustowość dla urządzeń następnej generacji. Płyta obsłuży dwa urządzenia M.2, przy czym jedno z nich w dłuższej wersji 110-milimetrowej. Tylny panel I/O zawiera dwa gniazda USB 3.2 Gen 2 oraz cztery złącza USB 3.2 Gen 1, dzięki czemu podłączone urządzenia peryferyjne korzystają z ogromnej przepustowości. Gniazda HDMI, DVI-D i D-sub zapewniają płycie Prime B550M-K dużą wszechstronność w zakresie korzystania z procesorów ze zintegrowanymi układami przetwarzania grafiki.

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS przedstawia płyty główne z serii B550

 0