ASUS przygotował 19 nowych płyt głównych z chipsetem Z390

ASUS przygotował 19 nowych płyt głównych z chipsetem Z390

Lada moment spodziewamy się zapowiedzi 9. generacji procesorów Intel Core, a partnerzy Niebieskich, tj. producenci płyt głównych, zdają się być już gotowi do tej premiery. ASUS przygotował na tę okazję aż 19 nowych modeli płyt głównych bazujących na nadchodzącym chipsecie Z390 Express. Jest to o tyle pewna informacja, że pochodzi bezpośrednio od tajwańskiego producenta, który umieścił na swojej stronie internetowej aktualizację BIOS wspieraną przez nadchodzące płyty główne z serii Z390. Przygotowanie takiej liczby nowych produktów nie stanowiło dla firmy zbyt dużego wyzwania, ponieważ jak powszechnie wiadomo, nowy chipset Intela stanowić ma tak naprawdę rebranding zeszłorocznego Z370 Express, tyle tylko, że z mocniejszym referencyjnym designem sekcji VRAM zwiększającym potencjał podkręcania 8-rdzeniowych procesorów "Whiskey Lake".

Przygotowanie takiej liczby nowych produktów nie stanowiło dla firmy zbyt dużego wyzwania, ponieważ jak powszechnie wiadomo, nowy chipset Intela stanowić ma tak naprawdę rebranding zeszłorocznego Z370 Express.

ASUS przygotował 19 nowych płyt głównych z chipsetem Z390

Oferta płyt głównych z serii Z90 zdaje się być bardziej wyczerpująca niż w przypadku modeli Z370 i topowa seria ROG Maximus XI zawierać będzie niemal wszystkie rozszerzenia wykorzystywane przez ASUSA, od Maximus XI Hero (pojawi się też wariant Wi-Fi), przez Maximus XI Code, Maximus XI Apex i Maximus XI Formula, aż po Maximus XI Extreme, ale bez Gene. W ramach wyższego segmentu średniej półki, czyli serii ROG Strix, otrzymać mamy trzy modele ATX (Strix-E, Strix-F, Strix-H) oraz jeden mini-ITX Strix-I, ale w tym przypadku zabraknie micro-ATX Strix-G (przynajmniej na początku). Bazowa seria Prime składać ma się z trzech płyt: Prime Z390-A, Prime Z390M-Plus i Prime Z390-P, a budżetowa TUF Gaming z pięciu produktów: TUF Z390M-Pro Gaming, TUF Z390M-Pro Gaming WiFi, TUF Z390-Plus Gaming, TUF Z390-Plus Gaming WiFi i TUF Z390-Pro Gaming. Całości dopełniać ma Z390 Dragon, skierowany na chiński rynek do kafejek internetowych.

Test płyty głównej ASUS PRIME X470-PRO

Jak wynika z ostatnich przecieków, premiera procesorów "Whiskey Lake" (9. generacja Intel Core) nastąpić ma już 1 sierpnia, czyli w najbliższą środę i zapewne tego dnia spodziewać możemy się również wysypu zapowiedzi nowych płyt głównych wspierających te układy. Warto jednak nadmienić, że nowe CPU Niebieskich mają być kompatybilne wstecznie, co oznacza, że bez problemu uruchomimy je na płytach poprzedniej generacji. Co więcej, nie dotyczy to jedynie topowego chipsetu Z370, ale jak potwierdził pod koniec zeszłego tygodnia ASRock, również niższych modeli z układami logiki H310 (na modelu H310CM-HDV/M.2 dostrzeżono naklejkę informującą o obsłudze 8-rdzeniowych procesorów). Jest to pozytywna, ale i zaskakująca informacja, ponieważ w ostatnich latach gigant z Santa Clara przyzwyczajał nas raczej do konieczności częstej wymiany platformy, a wraz z 8-rdzeniowymi procesorami miałby prostą wymówkę do podtrzymania tej tradycji.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS przygotował 19 nowych płyt głównych z chipsetem Z390

 0