ASUS ROG Ally oficjalnie! Znamy ceny oraz szczegóły

ASUS ROG Ally oficjalnie! Znamy ceny oraz szczegóły

Stało się. ASUS oficjalnie przedstawił światu wyczekiwaną przez graczy konsolę ROG Ally. Trzeba przyznać, że Tajwańczycy z przytupem weszli na rynek handheldów. Specyfikacja oraz dostępne opcje wyglądają naprawdę obiecująco, a jeden z pracowników ASUS-a zadeklarował nawet, że konsola poradzi sobie z Crysisem. Ciekawi szczegółów?

ASUS ROG Ally oficjalnie

ASUS to jeden z tych producentów, którzy w gamingu siedzą już od bardzo dawna. Chyba wszystkim graczom znana jest ich marka Republic Of Gamers. Jeśli jeszcze nie wiecie, to właśnie dziś zaprezentowana została najnowsza konsola właśnie spod znaku ROG. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, ASUS przedstawił światu wszelkie szczegóły na temat handhelda ROG Ally, o którym głośno już od jakiegoś czasu.

ASUS postawił na 7-calowy wyświetlacz Full HD z odświeżaniem 120 Hz. Co istotne, wspiera on również technologię FREESYNC PREMIUM, a ponadto jest dotykowy.

Jednym z najważniejszych elementów konsoli jest bez wątpienia to, co pochłonie uwagę graczy, czyli ekran. ASUS postawił na 7-calowy wyświetlacz Full HD z odświeżaniem 120 Hz. Co istotne, wspiera on również technologię FREESYNC PREMIUM, a ponadto jest dotykowy. ASUS chwali się zagęszczeniem pikseli na poziomie 314 ppi, jasnością 500 nitów oraz czasem reakcji 7 ms. Sama matryca została wykonana w technologii IPS, a jej proporcje to 16:9. Producent zadbał nie tylko o jakość ekranu, ale również o jego wytrzymałość, bowiem pokrywa go szkło Gorilla Glass Victus.

ASUS ROG Ally - solidna wydajność od AMD

Oprócz obrazu przydałoby się także nagłośnienie. W kwestii audio postawiono na parę głośników umieszczonych pod obudową tuż na froncie. A dokładniej w dolnej części, pod przyciskami. ASUS zapewnił obecność Smart AMP oraz Dolby Atmos. W kwestii wydajności zaskoczenia nie ma. Już wcześniej wiedzieliśmy, że ROG Ally będzie dostępny w dwóch wersjach z różnymi procesorami: Ryzen Z1 oraz Ryzen Z1 Extreme. Według ASUS-a, konsola ze słabszym chipem ma oferować wydajność do 2,8 teraflopa, podczas gdy wariant z dopiskiem Extreme ma gwarantować do 8,6 teraflopa. Spora różnica. Warto jeszcze dodać, że dzięki wykorzystaniu chipów od AMD, konsola wspiera chociażby technologię upscalingu FSR, co może być naprawdę użyteczną opcją w przypadku tej klasy sprzętu.

ASUS ROG Ally

Jeśli wydajność byłaby wciąż niewystarczająca, producent zapewnia kompatybilność ze wszystkimi modelami XG Mobile (stacje dokujące). Obecnie dostępne są dwie opcje: z Radeonem RX 6850M XT (799$) i GeForce'm RTX 4090 Laptop (1999$). Istnieje także opcja dokupienia innej stacji dokującej, która za pośrednictwem USB-C ładuje ROG Ally i umożliwia połączenie konsoli z monitorem przez HDMI.

Rozszerzalna pamięć i chłodzenie Zero Gravity

Przechodząc do tematu pamięci, ASUS wyposażył swojego handhelda w dysk SSD PCIe 4.0 x4, który (teoretycznie) może osiągać prędkości do 4,5 GB/s. Jeśli w trakcie użytkowania okazałoby się, że miejsca brakuje, możliwe jest rozszerzenie pamięci dzięki kartom Micro SD UHS-II (do 312 MB/s). Na pokładzie ROG Ally instalowana jest również pamięć LPDDR5-6400. W kwestii łączności z internetem postawiono na Wi-Fi 6E.

ASUS ROG Ally

Niewielkie wymiary urządzenia utrudniają chłodzenie. ASUS wymyślił jednak system, który nazwał Zero Gravity Cooling. Ta specyficzna nazwa wzięła się stąd, że urządzenie - ze względu na swój charakter - będzie użytkowane w różnym położeniu. Zero Gravity Cooling ma zapewnić taką samą wydajność chłodzenia niezależnie od pozycji, w jakiej trzymamy ROG Ally. Firma wspomniała jeszcze o bardzo cienkich żeberkach radiatora o grubości zaledwie 0,1 mm. Za aktywną część chłodzenia konsoli odpowiada para wentylatorów, które są dodatkowo zabezpieczone siateczką powstrzymującą dostawanie się kurzu do środka.

ASUS ROG Ally - możliwości Windowsa 11 i podświetlenie RGB

Całość pracuje pod kontrolą systemu Windows 11, dzięki czemu wszystkie gry działające na tym systemie będą działać także na ROG Ally. W praktyce - jeśli mamy jakieś gry na Steamie czy Epicu, te będą dostępne na handheldzie ASUS-a. Na dużego plusa zasługuje dodanie funkcji Windows Hello, która umożliwi logowanie się do systemu za pomocą skanowania twarzy. W sprzęcie dla graczy - nawet tak niewielkim - nie mogło zabraknąć podświetlenia RGB, z czego widocznie doskonale zdaje sobie sprawę ASUS. Kolorowe diody znajdziemy pod dwiema gałkami. Co więcej, podświetlenie to jest zgodne z systemem AURA Sync RGB.

ASUS ROG Ally

Będąc w temacie przycisków, ROG Ally posiada dodatkowe 2 switche na spodzie, które mogą zostać wykorzystane przez grę lub jako przyciski makro. Producent deklaruje do 2 godzin działania na baterii przy ciężkim obciążeniu grami oraz do blisko 7 godzin jeśli będziemy tylko oglądać wideo/seriale. A, i jeszcze jedno, ROG Ally waży tylko 608 gramów. Wszystko fajnie, ale czas na najważniejsze - ceny i dostępność.

ASUS ROG Ally - ceny i dostępność

Przedsprzedaż wersji z Ryzenem Z1 Extreme i 512 GB pamięci na dane ma zostać uruchomiona jeszcze dzisiaj. Oficjalnie trafi jednak do sklepów 13 czerwca w cenie 699 dolarów.

Na Słabszy model z procesorem Ryzen Z1 i 512-gigabajtowym dyskiem SSD będziemy musieli poczekać do trzeciego kwartału tego roku. Ten wariant został wyceniony na 599 dolarów.

Na koniec warto jeszcze dodać, że Rog Ally przychodzi z 3 miesiącami Xbox Game Pass Ultimate za darmo. ASUS ROG Ally to bez wątpienia sprzęt skierowany do prawdziwych fanów mobilnego grania. Tanio może i nie jest, ale specyfikacja wygląda naprawdę solidnie. Co sądzicie o nowym handheldzie ASUS-a, Steam Deck bez szans?

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Ally oficjalnie! Znamy ceny oraz szczegóły

 0