ASUS ROG Ally z datą premiery. Cena poniżej 1000 USD

ASUS ROG Ally z datą premiery. Cena poniżej 1000 USD

ASUS potwierdził, że jego przenośna konsola do gier ROG Ally zadebiutuje 11 maja i będzie pierwszą, która wykorzysta procesory z serii Ryzen Z1 zapowiedziane wczoraj przez AMD.

Z racji tego, że rzeczone procesory pojawiają się w dwóch wariantach, możemy również spodziewać się, że konsola będzie miała dwa warianty, co zresztą zdają się potwierdzać przecieki sprzed kilku dni, które wskazywały właśnie na różne SoC w tych handheldach. 

ASUS potwierdził, że jego przenośna konsola do gier ROG Ally zadebiutuje 11 maja.

ASUS testował mnóstwo prototypów

Sam design konsoli ROG Ally nie różni się jakoś znacząco od innych tego typu urządzeń dostępnych na rynku, choćby Steam Deck, co oznacza m.in. masywne ergonomiczne uchwyty na dłonie, dwie gałki analogowe, krzyżak, przyciski i spusty. Co ciekawe, do sieci wyciekło zdjęcie, które prezentuje przeszło 20 różnych prototypów testowanych przez ASUSa, gdzie widać także bardziej oryginalne, żeby nie napisać dziwaczne pomysły. 

Engadget China zamieścił również zdjęcia pokazujące rozebranego handhelda i jego płytki PCB, na której umieszczony zostanie układ AMD Ryzen Z1 Extreme oparty na procesorze Ryzen 7 7840U. Ten nowy procesor jest oparty na architekturach Zen 4 i RDNA 3, co zapewnić ma nową jakość mobilnym konsolom do gier. ASUS ROG Ally może również obsługiwać zewnętrzną kartę graficzną ASUS XG Mobile (eGPU), która oferuje grafiki NVIDII, włącznie z GeForcem RTX 4090. Nie po to jednak kupujemy handhelda, by podłączać do niego duże zewnętrzne pudełko za przeszło 10 tys. zł. Na dołączonych zdjęciach widać także wszystkie wejścia, tj. DisplayPort, HDMI 2.0 USB-Type C, port TFT, gniazdo audio i przyciski z tyłu systemu dla makr. 

ROG Ally

AMD Ryzen Z1 - nowa jakość w handheldach?

AMD Ryzen Z1 Extreme oferować ma moc obliczeniową wyrażoną w TFLOPach na równi z PS4 Pro, co robi naprawdę duże wrażenie jak na tak mały sprzęt, podczas gdy Ryzen Z1 oferuje więcej TFLOPów niż oryginalne PS4 (wzrost o ponad 50%). Ryzen Z1 celuje w gry w jakości 1080p przy 60 FPS przy użyciu RSR (przeskalowanie z 720P), podczas gdy Ryzen Z1 Extreme oferować ma ponad 60 FPS z wyższą jakością wizualną przy użyciu RSR. 

ROG Ally

Ostatnie przecieki ujawniły, że nowy ekran ASUS ROG Ally otrzyma 7-calowy panel 120 Hz (czas reakcji 5 ms) z maksymalną rozdzielczością 1080P FHD i oferuje jasność do 500 nitów. Konsola ma ważyć 669 g. Chłodzenie oferuje układ z dwoma wentylatorami i zintegrowaną rurką cieplną. Logo ASUS ROG jest umieszczone z tyłu, a system zapewnia aktywny pasek LED, aktywujący się po włączeniu urządzenia.

ROG Ally

Kwestia ceny

Przedstawiciel ASUS zapewnił, że cena została ujawniona podczas premiery 11 maja, ale dodał, że ta na pewno wynosić będzie poniżej 1000 USD. Pytanie, czy będzie to raczej 999 USD, czy jednak coś bliżej Steam Deck, które startuje od pułapu 399 USD.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Ally z datą premiery. Cena poniżej 1000 USD

 0