ASUS ROG Dominus - imponująca płyta dla nadchodzących CPU HEDT Intela

ASUS ROG Dominus - imponująca płyta dla nadchodzących CPU HEDT Intela

Tegoroczne targi Computex przyniosły nam zapowiedzi nowych procesorów HEDT od Intela i AMD o rekordowej liczbie rdzeni , ale nie można zapomnieć, że do obsługi tych "bestii" potrzebować będziemy odpowiedniej płyty głównej.

Przypominamy, że Intel pochwalił się na Tajwanie nadchodzącym 28-rdzeniowym i 56-wątkowym procesorem, który może stabilnie pracować z prędkością 5 GHz i to przy wykorzystaniu wszystkich rdzeni. Ten układ Core-9 XCC (eXtreme Core Count) niewątpliwie skierowany będzie do największych entuzjastów (i to zapewne z bardzo grubym portfelem) i wykorzystuje on 30 "płytek"  Mesh Interconnect, z czego 28 stanowią rdzenie, a dwie pozostałe zintegrowane kontrolery pamięci. Potwierdzono również obecność 6-kanałowego (384-bitowe) interfejsu pamięci DDR4 i wygląda na to, że nie obejdzie się tu bez nowej płyty głównej. Jeśli więc kupowaliście model X299 dla poprzedniej generacji i zamierzacie przesiąść się na większą liczbę rdzeni niż 18, to czeka Was kolejny, niemały wydatek.

ASUS ROG Dominus oferować będzie m.in. 6-kanałowy kontroler pamięci DDR4

ASUS ROG Dominus - imponująca płyta dla nadchodzących CPU HEDT Intela

Potrzeba będzie tutaj konsumenckiego wariantu podstawki LGA3647 znanej z platformy Purley wykorzystywanej przez serwerowe Xeony. Jedną z pierwszych tego typu płyt ma być ASUS Republic of Gamers (ROG) Dominus, która także zaprezentowano została na Computex. Ten "potwór" jest wyraźnie większy od standardowych płyt ATX i korzysta z formatu E-ATX lub SSI. Sprzęt pobiera prąd z dwóch 24-pinowych gniazd zasilania ATX, dwóch 8-pinowych EPS i trzech 6-pinowych PCIe. Uwagę zwraca również ogromna 16-fazowa sekcja zasilania VRM oraz dwa radiatory z wentylatorami (łącznie znajdują się tu 4 wentylatory). 6 slotów na pamięci DDR4 rozmieszczono po 3 na obu stronach podstawki, każdy z dedykowaną 64-bitową ścieżką do gniazda. Procesor XCC posiada też 48 linii PCI-Express gen 3.0, co oznacza, że płyta posiadać może przynajmniej dwa sloty PCI Express 3.0 x16 o pełnej przepustowości, reszta linii wykorzystana może zostać do pozostałych kontrolerów. Trzeba przyznać, że płyta robi duże wrażenie, ale na szczegóły specyfikacji oraz cenę wraz z datą premiery musimy jeszcze trochę poczekać.

ASUS ROG Dominus - imponująca płyta dla nadchodzących CPU HEDT Intela

Zdjęcia: TechPowerUP

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Dominus - imponująca płyta dla nadchodzących CPU HEDT Intela

 0