ASUS ROG Flow X13 to gamingowy ultrabook z zewnętrznym GeForcem RTX 3080

ASUS ROG Flow X13 to gamingowy ultrabook z zewnętrznym GeForcem RTX 3080

ASUS na swojej prezentacji w ramach targów CES zaprezentował nowy 13-calowy laptop dla graczy, który sprzedawany będzie z zewnętrzną stacją dokującą, zawierającą samodzielną kartę graficzną. ASUS ROG Flow X13 na pierwszy rzut oka to typowy ultrabook o nieco bardziej gamingowym designie, ale sprzęt wyróżnia specjalny port, który pozwala podłączyć wspomnianą przystawkę. Producent wykorzystał tu pełen potencjał interfejsu PCIe 3.0 x8, zaprojektowanego specjalnie dla tego notebooka. Stacja nazywa się ROG XG Mobile i w gruncie rzeczy jest autorską kartą graficzną, która wygląda jak 3,5-calowy dysk. Może ona dostarczać do 280 W mocy za pomocą wbudowanego zasilacza, ale co najważniejsze, we wnętrzu kryje się mobilna wersja GeForce’a RTX 3080 z 16 GB pamięci GDDR6.

ASUS ROG Flow X13 na pierwszy rzut oka to typowy ultrabook o nieco bardziej gamingowym designie, ale specjalny port pozwala podłączyć do niego zewnętrzą grafikę.

Pod maską ASUS ROG Flow X13 kryje się zaś procesor AMD Ryzen 9 5980HS (35 W), bazujący na architekturze Zen 3. Jest to 8-rdzeniowe i 16-wątkowe CPU, które potrafi rozpędzić się do 4,8 GHz. Takie połączenie GPU i CPU powinno gwarantować  topową wydajność laptopa. Co ciekawe, jest to pierwszy gamingowy a zarazem konwertowalny model (2w1) od ASUS ROG. Sprzęt udało się umieścić w naprawdę kompaktowej i zgrabnej obudowie mierzącej tylko 15,8 mm grubości, a komputer waży zaledwie 1,3 kg. Tym samym, ASUS ROG Flow X1 powalczy o tytuł najwydajniejszego konwertowanego modelu w swoim rozmiarze. Jeśli zaś chodzi o wyświetlacz, producent postanowił na mało gamingowe proporcje 16:10 w rozmiarze 13,4 cala. Zastosowany tu panel charakteryzuje się rozdzielczością Full HD przy odświeżaniu 120 Hz, ale opcjonalnie zdecydować można się na ekran UHD. Wbudowana bateria o pojemności 62 Wh starczać ma nawet na 18 godzin pracy i 10 godzin ciągłego odtwarzania wideo. Komputer naładujemy ładowarką o mocy 100 W za pomocą złącza USB typu C. 

Zewnętrzna karta graficzna wykorzystuje konstrukcję z turbiną z wbudowanym gniazdem rozszerzeń. Nie może być ona jednak wymieniona przez użytkownika, ale ASUS planuje sprzedawać nowe GPU w takiej formie, co może rozwiązać problem upgrade’u, ale zapewne nie będzie to tania opcja. Sama stacja służy też jako hub z czterema portami USB 3.2 Gen 1 typu A, gniazdem SD na karty pamięci i gigabitowym złączem Ethernet. DisplayPort 1.4 i HDMI 2.0a są połączone bezpośrednio z zewnętrznym GPU, a wbudowany zasilacz o mocy 280 W może zasilać zarówno grafikę, jak i laptop. Cena ASUS ROG Flow X13 to 1499 EUR, a sprzedaż rozpocznie się pod koniec kwartału. Trzeba jednak mieć na uwadze, że stacja ROG XG Mobile sprzedawana będzie osobno i oba urządzenia kosztować mogą w okolicach 3499 EUR.            

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Flow X13 to gamingowy ultrabook z zewnętrznym GeForcem RTX 3080

 0