Asus ROG Mothership (GZ700) to gamingowa odpowiedź na Surface Pro

Asus ROG Mothership (GZ700) to gamingowa odpowiedź na Surface Pro

Asus to jeden z czołowych producentów gamingowego sprzętu, nic więc dziwnego, że stara się on wprowadzać nowe trendy na rynku, szukając oryginalnych rozwiązań, choćby w zakresie formy swoich produktów dla graczy. Bardzo dobrym przykładem jest tu choćby zapowiedziana na CES hybryda o nazwie ROG Mothership (GZ700), czyli 17,3-calowy gamingowy sprzęt, stanowiący połączenie tabletu i notebooka, który wyróżnia się wertykalnym designem, wyskakującą podpórką w stylu Surface i odczepianą, składaną klawiaturą. W gruncie rzeczy, Mothership to tak naprawdę gamingowa odpowiedź na urządzenia pokroju Surface od Microsoftu i na obecną chwilę trudno wyrokować, czy mamy do czynienia z typową ciekawostką, która wzbudza dużo szumu, ale której tak naprawdę nikt nie potrzebuje, czy rzeczywiście narodzi się z tego nowa moda w segmencie laptopów dla graczy. Trzeba jednak przyznać, że  GZ700 pochwalić może się naprawdę potężną specyfikacją, a nietypowa forma sprzętu sprawia, że może być on wykorzystywany na nowe sposoby.

Asus ROG Mothership (GZ700), czyli 17,3-calowy gamingowy sprzęt, stanowiący połączenie tabletu i notebooka, który przypomina hybrydowe Surface Pro.

Asus ROG Mothership (GZ700) to gamingowa odpowiedź na Surface Pro

Umieszczenie najważniejszych komponentów w module z wyświetlaczem wbrew pozorom ma sporo sensu, przynajmniej w przypadku gamingowych notebooków, ponieważ te często borykają się z wysokimi temperaturami prowadzącymi do throttlingu, a wertykalny desgin umożliwia łatwiejsze odprowadzanie ciepła niż w typowym scenariuszu z grafiką i procesorem pod klawiaturą, co wiąże się z bliskim kontaktem biurka. Co takiego ma ponadto do zaoferowania ROG Mothership? Przede wszystkim duży 17,3-calowy panel 1080p o odświeżaniu 144 Hz i czasie reakcji 3 ms ze wsparciem dla technologii G-Sync od NVIDII. Pod maską znajdziemy zaś topową grafikę Zielonych dla laptopów, czyli GeForce RTX 2080, a także high-endowy procesor Intela Core i9-8950HK - oba kluczowe komponenty zostały podkręcone, co możliwe było dzięki efektywniejszemu systemowi chłodzenia. Nie powinniśmy także narzekać na nośniki danych, ponieważ Asus zdecydował się na trzy dyski SSD NVMe w macierzy RAID 0 oraz do 64 GB pamięci RAM typu DDR4. Nie zabrakło też wsparcia dla Windows Hello (rzadki widok w gamingowych modelach), a jeśli chodzi o dostępne porty, to otrzymujemy USB-C z Thunderbolt 3, standardowe USB-C, cztery USB-A, HDMI, Ethernet oraz slot na karty SD. Całość wieńczą dwa porty ładujące (280 W).

Asus ROG Mothership (GZ700) to gamingowa odpowiedź na Surface Pro

Z ciekawostek warto dodać, że Mothership otrzymał ciekawy system zawiasów, gdzie podpórka automatycznie wyskakuje po wykryciu kontaktu z blatem, a moduł z klawiaturą również posiada kilka ciekawych rozwiązań. Ten można przytwierdzić do jednostki centralnej (system magnetyczny), ale również używać bezprzewodowo z dala od niego (osoby obawiające się opóźnień mogą skorzystać z połączenia przewodowego za pomocą złącza USB -C). Poza tym, element ten składa się na pół, zajmując mniej miejsca na biurku. Asus określa ten komputer jako mobilny desktop i sprzęt o takiej konfiguracji, na dodatek wykonany z aluminium, nie może być zbyt lekki (waży ok. 4,7 kg), co nieco ogranicza jego mobilność. Premiera planowana jest na pierwszy kwartał tego roku, a cena i dokładana specyfikacja zostaną ujawnione bliżej debiutu.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus ROG Mothership (GZ700) to gamingowa odpowiedź na Surface Pro

 0