ASUS ROG Rapture GT-AC5300 - router dla graczy

ASUS ROG Rapture GT-AC5300 - router dla graczy

Aby coś się sprzedało, musi mieć obecnie "gaming" w nazwie. Gwarantuje to nie tylko wielu nabywców, ale stwarza też okazję do podniesienia ceny o kilka, albo i kilkadziesiąt procent. Tym tropem zdaje się podążać Asus, który wypuścił na rynek router ASUS Rapture GT-AC5300, który wchodzi w skład gamingowej rodziny spod znaku "ROG". Jest moc, ale za tą mocą podąża bardzo wysoka cena.

Flagowy model Asusa dla graczy oferuje analizę ruchu w sieci i jego priorytetyzację z wykorzystaniem mechanizmów QoS i tak właściwie to sam w sobie jest małym komputerem. RT-AC5300 wygląda identycznie jak jego 2 lata starszy brat GT-5300. Obie konstrukcje są 3-zakresowe z dwoma pasmami 5 GHz, każde maksymalnie do 2167 Mbps. Trzecie to 2,4 GHz z maksymalną prędkością 1000 Mbps. Serca routera to 4 procesory, 1 GB RAM oraz 512 MB na dane. Procesory są podobne do tych znanych z Raspberry Pi 2 i Raspberry Pi 3. Oprogramowanie oraz kontrolę TCP/IP obsługuje Broadcom BCM4908 - czyli 64-bitowy chip Cortex-A53, w którego skład wchodzą 4 rdzenie pracujące z prędkością 1,8 GHz. Główny procesor wspierany jest przez 3 procesory Broadcom BCM4366E (32-bitowe chipy Cortex-A7 pracujące z prędkością 800MHz) - każdy z nich przydzielony został do osobnego pasma bezprzewodowego.

Rapture reklamowany jest jako sprzęt do grania w VR, przesyłania obrazu 4K i oczywiście do gier. Aż dziwne, że nie został podświetlony diodami LED. 

Rapture posiada dwa gigabitowe przełączniki, każdy z 4 wejściami. Porty najbliżej złącza WAN oznaczono jako 1,2,5 i 6 - i jest w nich ukryta specjalna opcja. LAN 5 i 6 może zostać połączone w Link Aggregation (802.3ad), co w konsekwencji pozwala na uzyskanie łącza 2Gbps full-duplex. Wiele urządzeń, włączając w to NAS-y posiada 2 karty NIC, pozwalając wykorzystać tak dużą przepustowość. LAN 1 i LAN 2 z kolei to porty przeznaczone do gier, mające najwyższy priorytet spośród całego ruchu dostarczonego do switcha. Porty te dają sprzętowe oddzielenie maszyny do gier od reszty połączeń. Całości ma dopełniać radar, wyłapujący zakłócenia i na tej podstawie dobierający odpowiedni kanał oraz Gaming Center, w którym użytkownik będzie mógł prowadzić podgląd sieci na żywo. Informacje dostarczane to status sieci, stabilność łącza, ilosć urządzeń podłączonych do sieci oraz jakie aplikacje w danym momencie są włączone.

Cena routera oscyluje wokół 400-450$ co jest dość dużą kwotą, zwłaszcza że modele RT-AC88U oraz RT-AC5300 oferują właściwie to samo, za sporo mniejsze pieniądze.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Rapture GT-AC5300 - router dla graczy

 0