Asus Strix XG27VQ, Swift PG27VQ i PG27UQ - monitory, jakich nie było

Asus Strix XG27VQ, Swift PG27VQ i PG27UQ - monitory, jakich nie było

Niebawem w katalogu firmy Asus pojawią się trzy nowe monitory dla graczy. Wszystkie mają 27-calową matrycę i są odświeżane z wysoką częstotliwością, ale to ledwie ułamek ich ogólnej funkcjonalności.

Zestawienie otwiera model Strix XG27VQ z zakrzywionym ekranem o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i częstotliwości odświeżania 144 Hz. Szczebel wyżej plasuje się Swift PG27VQ, którego matryca również jest zakrzywiona, ale cechuje się przy tym większą rozdzielczością, 2560 x 1440 pikseli, jak również wyższą częstotliwością odświeżania równą 165 Hz. Dodatkowo, w przypadku tej konstrukcji zdecydowano się zastąpić diody W-LED techniką Quantum dot, co powinno zagwarantować żywsze kolory i brak żółto-fioletowego chmurzenia na czerni. Na szczycie zestawienia znajduje się Swift PG27UQ. To istny hi-end w świecie monitorów dla graczy. Rzeczony wyświetlacz potrafi wyświetlić obraz o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli (4K) przy odświeżaniu 144 Hz, a ponadto ma Quantum dot i obsługuje metadane HDR. Według producenta szczytowa jasność wynosi 1000 cd/m2, odpowiadając tym samym wymogom certyfikatu UHD Premium. 

Asus Swift PG27UQ to pierwszy na świecie seryjnie produkowany monitor, który zapewni odświeżanie 144 Hz równolegle z rozdzielczością Ultra HD 4K.

Niestety, na ten moment nie podano żadnych dokładniejszych danych dotyczących specyfikacji ww. urządzeń, a tym bardziej ich ceny bądź daty premiery. Trochę więcej uwagi poświęcono jedynie flagowemu Swift PG27UQ, który posiada ponoć szerokogamutową matrycę typu IPS, oddającą przestrzeń DCI-P3. To akurat niezbędne w przypadku wsparcia dla szerokiego zakresu dynamiki. Dodatkowo, producent pochwalił się podświetleniem podzielonym na 384 niezależne strefy, co ma pozwolić na utrzymanie wysokiego kontrastu statycznego. Pozostałe informacje prezentują się raczej mało odkrywczo. Tradycyjnie każde urządzenie z serii Swift legitymuje się dynamiczną synchronizacją obrazu w standardzie Nvidia G-Sync. Flagowiec natomiast posiada jeszcze konfigurowalne podświetlenie podstawy AURA RGB LED.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus Strix XG27VQ, Swift PG27VQ i PG27UQ - monitory, jakich nie było

 0