ASUS szykuję kartę graficzną Radeon RX 590 ROG STRIX. Co z marką AREZ?

ASUS szykuję kartę graficzną Radeon RX 590 ROG STRIX. Co z marką AREZ?

Nie jest już żadną tajemnicą, że AMD zamierza wykorzystać brak nowej oferty NVIDII skierowanej do graczy z mniej zasobnym portfelem i w tym celu po raz kolejny odgrzeje architekturę Polaris, dostarczając na rynek kartę graficzną Radeon RX 590. Model ten bazować ma na układzie Polaris 30, który  w gruncie jest odświeżoną wersją poprzedniego GPU z tej rodziny, ale produkowaną w niższym procesie litograficznym. Z ostatnich doniesień wynika, że zapowiedzi tej karty możemy spodziewać się jeszcze w październiku, a najnowsze przecieki w tym temacie zdradzają, że ASUS szykuje model Radeon RX 590 ROG STRIX Gaming. Informacje te pochodzą od źródła, które wcześniej wspominało o utworzeniu przez tajwańskiego producenta marki AREZ dla kart Czerwonych, na długo przed ich oficjalną prezentacją, więc wydaje się ono wiarygodne.

Wygląda na to, że ASUS powróci do bardziej znanej serii ROG STRIX dla kart AMD, a tak przynajmniej sugerują docierające do nas informacje. Czy zachowa jednocześnie AREZ?

Powstanie marki AREZ dla Radeonów było oczywiście wiązane ze specjalnym programem NVIDII (GeForce Partner Program), który nie pozwalał na stosowanie tych samych nazw w przypadku produktów od innych producentów. Po zamknięciu GPP wydawało się, że nowa marka szybko zakończy swój krótki żywot, ale ASUS dementował plotki o jej uśmierceniu. Wygląda jednak na to, że w praktyce rzeczywiście powróci do bardziej znanej serii ROG STRIX dla kart AMD, a tak przynajmniej sugerują docierające do nas informacje. Czy zachowa jednocześnie AREZ nie jesteśmy pewni, ale nie zdziwi nas, jeśli rzeczywiście seria ta zostanie wygaszona na rzecz bardziej uznanych marek, takich jak Republic of Gamers, a tak przynajmniej sugeruje nadchodzący model ASUS Radeon RX 590 ROG STRIX GAMING (ROG-STRIX-RX590-8G-GAMING).

Wracając jednak do samego Radeona RX 590, ten raczej nie przyniesie większych zmian względem Radeon RX 580 i ponownie otrzymamy 8 GB pamięci GDDR5 o pracujących z częstotliwością taktowania 2000 MHz. Przejście z 14 nm na 12 nm proces powinno zapewnić wyższą efektywność energetyczną i pozwolić na przyspieszenie zegarów. Taki scenariusz zdają się potwierdzać wpisy w bazie danych bechmarku 3DMark, w którym ostatnio przyłapano kartę Radeon RX 590. Te ujawniają bowiem, że GPU pracować będzie z prędkością 1545 MHz, czyli o 205 MHz wyższą niż Radeon RX 580 w trybie Boost. Jeśli zaś o chodzi o wyniki, to RX 590 uzyskał rezultat graficzny o niecałe 10% lepszy od RX 580 i raczej nie należy się tu spodziewać wyższych wzrostów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS szykuję kartę graficzną Radeon RX 590 ROG STRIX. Co z marką AREZ?

 0