ASUS ujawnia, kiedy zadebiutują procesory Ryzen Threadripper 7000

ASUS ujawnia, kiedy zadebiutują procesory Ryzen Threadripper 7000

Wygląda na to, że ASUS potwierdził, kiedy spodziewać możemy się kolejnej generacji procesorów Threadripper od AMD. Tony Yu, dyrektor generalny chińskiego oddziału ASUSa, ujawnił, że AMD planuje wprowadzić na rynek platformę HEDT nowej generacji jeszcze w tym roku.

AMD wprowadziła na rynek serię Threadripper 5000 przed rokiem i ta przez dłuższy czas nie miała żadnej realnej konkurencji na rynku. To jednak zmieniło się w zeszłym miesiącu, kiedy Intel po długiej przerwie postanowił powrócić do segmentu HEDT i zaprezentował procesory z serii Sapphire Rapids. Co prawda CPU AMD Threadripper 5000 wciąż mogą bez kompleksów rywalizować z nowymi układami Intela, ale te oferują nowocześniejszą platformę i funkcje, których na próżno szukać w procesorach AMD. Mowa tu choćby o obsłudze pamięci DDR5 czy interfejsu PCIe Gen5.

Dyrektor generalny chińskiego oddziału ASUSa ujawnił, że AMD planuje wprowadzić na rynek Threadrippery nowej generacji jeszcze w tym roku.

ASUS ujawnia, kiedy zadebiutują procesory Ryzen Threadripper 7000 zade

Tony Yu

Jak podaje VideoCardz, według Tony'ego Yu z ASUSa, AMD ma wypuścić swoją nową platformę TR5 w drugiej połowie bieżącego roku. Takie słowa padły na udostępnionym na chińskiej platformie Bilibili filmie, który w jest pokazem wydajności Intel Sapphire Rapids WS. TR5 to oczywiście następca gniazda AMD TR4 przeznaczonego dla poprzedniej serii Threadripper.

AMD nie może już używać swojej starszej platformy, ponieważ CPU bazujące na architekturze Zen 4 jej nie obsługują. Oznacza to nadejście nowego gniazda, czegoś na wzór SP5 z układów EPYC Genua, ale przystosowanego do stacji roboczych. Podobnie jak Intel Sapphire-WS, Threadripper 7000 o nazwie kodowej „Storm Peak” ma być podzielony między serie HEDT i Workstation.

Wariant HEDT ma obsługiwać czterokanałową pamięć DDR5 i mieć do 64 linii PCIe Gen5, podczas gdy bardziej zaawansowany Threadripper 7000 PRO powinien obsługiwać 8-kanałową pamięć DDR5 i oferować do 128 linii PCIe Gen5. Szczegóły, takie jak liczba rdzeni lub TDP, nie zostały jeszcze potwierdzone. Obie platformy oczywiście będą bezpośrednio konkurowały odpowiednio z procesorami Intel Xeon z serii W-2400 i W-3400.

Po tym ujawnieniu ze strony ASUSa raczej nie będziemy musieli zbyt długo czekać na potwierdzenie AMD, przynajmniej taką mamy nadzieję. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ujawnia, kiedy zadebiutują procesory Ryzen Threadripper 7000

 0