ASUS VivoBook Flip 14 to pierwszy laptop z samodzielną kartą graficzną Intela (DG1)

ASUS VivoBook Flip 14 to pierwszy laptop z samodzielną kartą graficzną Intela (DG1)

ASUS ujawnił swój pierwszy laptop z procesorem Intel Tiger Lake oraz samodzielną kartą graficzną Niebieskich, znaną jako DG1. Mowa tu o ultrabooku VivoBook Flip 14, czyli smukłym i lekkim komputerze mobilnym, który w tym przypadku pochwalić może się konwertowalną konstrukcją. Jego najnowsza wersja wyposażona jest w 11. generację CPU giganta z Santa Clara, a konkretniej w zależności od wersji Core i5-1135G7 lub też Core i7-1165G7. Co w tym przypadku wydaje się jednak najważniejsze, jest to pierwszy zapowiedziany laptop z samodzielną kartą graficzną Intela, która stanowić będzie alternatywę dla budżetowych rozwiązań NVIDII z serii GeForce MX. Tym samym Intel dotrzyma słowa i w tym roku wypuści swoje dedykowane GPU, choć zapewne nie na to liczyli gracze i na wysokowydajne grafiki tego producenta trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.      

ASUS ujawnił swój pierwszy laptop z procesorem Intel Tiger Lake oraz samodzielną kartą graficzną Niebieskich, znaną jako DG1.

ASUS VivoBook Flip 14 to pierwszy laptop w samodzielną kartą graficzną Intela (DG1)

Co ciekawe, ASUS nie zdradza bezpośrednio oficjalnej nazwy karty graficznej Niebieskich, podając w opisie jedynie “Pierwsza Samodzielna Grafika Intela”, ale @momomo_us dostrzegł, że opis strony internetowej zawiera informacje o GPU Iris Xe Max. Nie mamy jednak pewności, czy nazwa ta odnosi się do iGPU zintegrowanego z procesorem Tiger Lake, czy też może do DG1. Iris Xe Max pojawiło się już jakiś czas temu w bazie danych benchmarku SiSoftware Sandra. Przeciek ten zdradził, że grafika posiada 96 jednostek wykonawczych EU, co przekłada się na 768 jednostek cieniujących. Zarówno zintegrowana grafika Xe w Core i7-1165, jak i samodzielna DG1 posiadać mają 96 jednostek EU. Warto też pamiętać, że Intel opracować ma technologię multi-GPU (iGPU+GPU), pozwalającą na jednoczesne asymetryczne wykorzystanie mocy obliczeniowej zintegrowanej i samodzielnej grafiki.  

Jeśli zaś chodzi o laptopa VivoBook Flip, 14 to ten 14-calowy sprzęt mierzy tylko 18,7 mm grubości i waży zaledwie 1,5 kg, co jak na konwertowalny notebook, który może robić także za tablet, robi spore wrażenie. Zastosowano tu wyświetlacz IPS NanoEdge Full HD o 100% pokryciu palety barw sRGB. Poza tym, otrzymujemy wsparcie dla łączności bezprzewodowej Wi-Fi 6, głośniki strojone przez Harman Kardon, technologię szybkiego ładowania czy czytnik linii papilarnych. Jak na laptop z procesorem Intel Tiger Lake przystało, nie mogło również zabraknąć interfejsu Thunderbolt 4. Cena i data premiery najnowszej odsłony VivoBook Flip 14 są jeszcze nieznane, ale nie powinniśmy zbyt długo czekać na debiut urządzenia.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS VivoBook Flip 14 to pierwszy laptop z samodzielną kartą graficzną Intela (DG1)

 0