Asus wbrew AMD publikuje tabelę zgodności X470 i B450 z PCIe Gen 4

Asus wbrew AMD publikuje tabelę zgodności X470 i B450 z PCIe Gen 4

Kwestie kompatybilności nowego sprzętu nie zawsze są odpowiednio wyjaśnione, a pojawiające się informacje czasem są wręcz sprzeczne. Taką sytuację mieliśmy w przypadku płyt głównych z serii X400 i obsługi funkcji procesorów Ryzen 3000, takich jak PCIe Gen 4. Kiedy Computex zbliżał się już do końca, starszy dyrektor ds. marketingu w AMD, Robert Hallock postanowił wyjaśnić pojawiające się pogłoski w tym temacie oznajmiając, że  "płyty sprzed X570 nie będą obsługiwać PCIe Gen 4" i to pomimo pewnych nowości technologicznych i rozmów społecznościowych, które zaobserwowane zostały podczas trwania targów Computex. Obejmowały one zrzuty ekranowe zaktualizowanych interfejsów BIOS z płyt głównych z chipsetami serii AMD 300 i 400, które pozwalały użytkownikowi przełączać się pomiędzy generacjami  PCIe, włączając w to PCIe Gen 4. Hallock powiedział jednak, że takie opcje były obecne we wczesnych aktualizacjach BIOS i zostaną usunięte w wersjach ostatecznych.

ASUS sprawi, że jedne z głównych zalet X570 przestają mieć znaczenie i tańsze płyty również mogą skorzystać z PCIe Gen. 4.

AMD zajęło takie stanowisko twierdząc, że „nie ma gwarancji, że starsze płyty główne mogą niezawodnie spełniać bardziej rygorystyczne wymagania sygnałowe Gen 4, a my po prostu nie możemy mieć na rynku kombinacji "tak, nie, może" w przypadku wszystkich starszych płyt głównych" - wyjaśnił Hallock, dodając, że "możliwość zamieszania jest zbyt duża... ryzyko jest zbyt duże". Teraz wygląda na to, że niektórzy producenci jak Asus, nie zgadzają się z twierdzeniem AMD, że obsługa sprzętu powinna ograniczać się do "tak lub nie". Procesory AMD Ryzen 3000 oferują 16 linii PCIe 4 dla kart graficznych i cztery kolejne dla dysków SSD M.2 NVMe i wydaje się, że są one częściowo użyteczne dzięki nowym BIOS'om w płytach głównych Asus z chipsetem X470 i B450.

Momomo_US i ComputerBase.de udostępniają zestawienie płyt głównych, które ma pochodzić bezpośrednio od azjatyckich źródeł bezpośrednio powiązanych z Asusem, i pokazują dokładnie poziomy zgodności. Okazuje się, że kompatybilność jest całkiem dobra, szczególnie w odniesieniu do pamięci M.2. Dziwne jednak, że płyty X470 radzą sobie gorzej niż płyty B450. Te ostatnie w większej ilości mogą korzystać z kart rozszerzeń PCIe Gen 4 i pamięci PCIe Gen 4. Przeprowadzono już pewne testy powyższych płyt głównych Asusa. ComputerBase donosi, że chińska witryna MyDrivers przetestowała dysk SSD Gen 4 w Gaming TUF B450M-PRO. Ta konfiguracja podobno osiągnęła około 5,0 GB s odczytu i wydajność zapisu 4,2 GB/s, podobnie do tego, czego można oczekiwać od płyty głównej X570 zestawionej z SSD PCIe Gen 4 M.2.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus wbrew AMD publikuje tabelę zgodności X470 i B450 z PCIe Gen 4

 0