ASUS wprowadził kartę USB 4 PCIe GEN 4 z zasilaniem do 60 W

ASUS wprowadził kartę USB 4 PCIe GEN 4 z zasilaniem do 60 W

ASUS wprowadził nową kartę rozszerzeń dla komputerów stacjonarnych. Produkt ten oferuje przede wszystkim 2 złącza USB-C w standardzie USB 4. Każde z nich jest w stanie dostarczyć do 60 W mocy.

Nowa karta rozszerzeń od ASUS-a

USB-C to popularne i stosowane w urządzeniach z różnych kategorii złącze. Niestety nie wszystkie obudowy czy płyty główne dla komputerów stacjonarnych je oferują. Nic więc dziwnego, że ASUS postanowił teraz dodać do swojej oferty specjalną kartę rozszerzeń zwiększającą ilość dostępnych w komputerze portów między innymi o USB-C. Nowy produkt został nazwany USB 4 PCIe GEN 4 CARD. Jak już zdradza sama nazwa, karta oferuje złącza w standardzie USB 4 (w formie USB-C). Dostępne są dwie sztuki zapewniające do 40 Gb/s dwukierunkowej przepustowości. Każde z nich oferuje możliwość podłączenia do 5 urządzeń. Oba obsługują również zasilanie z maksymalną mocą 60 W (20V 3A).

Jak już zdradza sama nazwa, karta oferuje złącza w standardzie USB 4 (w formie USB-C).

Karta ASUS USB 4

Jeżeli chodzi o wnętrze karty ASUS-a, to na pokładzie znalazł się kontroler ASMedia ASM4242. Urządzenie połączymy z komputerem za pomocą złącza PCIe x4 w standardzie 4.0. Na szczęście karta nie posiada wyłącznie dwóch portów USB-C. Tuż obok nich znajduje się bowiem para wejść DisplayPort 1.4, dzięki którym możliwe jest podłączenie wielu ekranów.

Wymagane będzie dodatkowe zasilanie

Niestety aby móc w pełni wykorzystać potencjał tego sprzętu konieczne będzie podpięcie dodatkowego zasilania, bo to dostarczane ze złącze PCIe w płycie głównej nie wystarczy w przypadku wykorzystywania funkcji szybkiego ładowania. Dodatkową moc do karty można dostarczyć za pomocą 6-pinowego złącza PCIe. Warto również dodać, że producent dorzuca do kompletu 2 przewody DisplayPort oraz po jednym USB 2.0 i USB4 14-1 pin. 

Karta ASUS USB 4

Jeśli chodzi o budowę zewnętrzną karty, to ASUS zadbał o stylowe wykończenie. Nie jest to tylko goła płytka PCB, ponieważ producent zdecydował się na zamontowanie osłony, która zdaje się pełnić także rolę odpromiennika ciepła. Wymiary karty to dokładnie 11,77 x 18,05 cm. Nie jest to z pewnością produkt, którego potrzebuje każdy. Niemniej jednak zapewne znajdą się klienci, którzy będą chcieli zwiększyć możliwości swoich pecetów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS wprowadził kartę USB 4 PCIe GEN 4 z zasilaniem do 60 W

 0