ASUS wypuszcza karty graficzne z wbudowanym slotem na dyski SSD

ASUS wypuszcza karty graficzne z wbudowanym slotem na dyski SSD

ASUS właśnie wypuścił na rynek zupełnie nową kartę graficzną GeForce RTX 4060 Ti z gniazdem M.2, które rozszerza możliwości instalacji dysków SSD w naszym komputerze. 

ASUS GeForce RTX 4060 Ti Dual ze slotem M.2

Karty graficzne ASUS GeForce RTX 4060 Ti Dual 16 GB i 8 GB są dostępne na rynku już od jakiegoś czasu, ale firma wypuściła dwie zupełnie nowe wersje, które mają unikalną funkcję. Po raz pierwszy o tych wariantach słyszeliśmy w lipcu tego roku, ale na ich premierę trzeba było poczekać kilka miesięcy. 

ASUS właśnie wypuścił na rynek zupełnie nową kartę graficzną GeForce RTX 4060 Ti z gniazdem M.2 na dyski SSD PCIe 4.0.

ASUS GeForce RTX 4060 Ti Dual ze slotem M.2

Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti z GPU AD106 wykorzystują tylko 8 linii PCIe, co oznacza, że ​​pozostałe 8 linii PCIe w standardowym gnieździe x16 będą niewykorzystane. Jednak ASUS zaproponował unikalne rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie co najmniej czterech z pozostałych 8 linii, a mianowicie podłączenie gniazda rozszerzeń M.2 SSD PCIe 4.0 na karcie graficznej. Gniazdo M.2, które zostało umieszczone w tylnej części grafiki, w wycięciu w backplacie, jest łatwo dostępne i jest przymocowane za pomocą dwóch śrub, które można łatwo usunąć. Osłona pełni także funkcję radiatora dla dysku SSD.

Zalecany profil BIOS

Firma ASUS zaleca także korzystanie z profilu BIOS „Performance” w przypadku korzystania z dysku SSD M.2 na karcie graficznej GeForce RTX 4060 Ti Dual. Wyniki to z faktu, że profil wydajnościowy powoduje, że wentylatory pracują w trybie wyższych obrotów i zapewnia lepsze chłodzenie w porównaniu z trybem „Silent”. Profile można łatwo przełączać za pomocą przełącznika z boku laminatu. Karty graficzne GeForce RTX 4060 Ti mają TDP na poziomie 160/165 W, więc 8-pinowe złącze powinno wystarczyć, ponieważ zapewnia 150 W, a reszta mocy jest dostępna poprzez gniazdo PCIe (75 W). 

ASUS GeForce RTX 4060 Ti Dual ze slotem M.2

Jest to zdecydowanie ciekawy i praktyczny pomysł, ponieważ przeciętne komputery do gier, w których używane są karty klasy GeForce RTX 4060 Ti, są w większości wyposażone w mniejszą liczbę gniazd M.2, więc posiadanie dodatkowego slotu na samej grafice daje użytkownikom więcej przestrzeni w tym zakresie. Poza tym, takie gniazdo jest łatwiej dostępne od typowego bezpośrednio na płycie głównej. 

Ceny i dostępność

W przyszłości możemy nawet zobaczyć karty wykorzystujące dwa gniazda x4 lub wyposażone w sloty ze wsparciem dla dysków SSD PCIe 5.0, które wymagają większej mocy i naprawdę się nagrzewają. Model ASUS GeForce RTX 4060 Ti 8 GB jest obecnie dostępny w fińskim sklepie Multironic za 558,90 euro, co czyni go o 60 euro droższym niż standardowy wariant Dual OC i około 10-20 euro tańszym niż warianty 16 GB. Ciekawi jesteśmy, czy trafi on na polski rynek i postaramy się zasięgnąć języka w tym temacie bezpośrednio u producenta.

ASUS GeForce RTX 4060 Ti Dual ze slotem M.2

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS wypuszcza karty graficzne z wbudowanym slotem na dyski SSD

 0