Asus zgodnie z zapowiedzią zaprezentował wczoraj swój nowy flagowy smartfon. ZenFone 9, podobnie jak poprzednik, jest kompaktowym flagowcem (jest nawet nieco mniejszy), ale pochwalić może się większym sensorem aparatu, baterią i komorą parową do chłodzenia procesora.
ZenFone 9 ma wymiary 146,6 x 68,2 x 9,5 mm i waży 165 g, co czyni go jednym z najmniejszych flagowców z Androidem. Jest napędzany przez nowy chipset Snapdragon 8+ Gen 1, a Asus zastąpił rurkę cieplną z Zenfone'a 8 dużą komorą parową, aby utrzymać niższe temperatury SoC. Dostępne są trzy konfiguracje pamięci: 8/128 GB, 8/256 GB i 16/256 GB (RAM LPDDR5 i pamięć UFS 3.1). Nie uświadczymy tu jednak gniazda na kartę microSD (w zeszłym roku też nie było). Telefon debiutuje z Androidem 12, który jest prawie czysty i otrzyma 2 główne aktualizacje systemu operacyjnego i co najmniej 2 lata poprawek bezpieczeństwa.
Asus zgodnie z zapowiedzią zaprezentował wczoraj swój nowy flagowy smartfon, ZenFone 9.
Wracając na chwilę do konstrukcji, środkowa rama wykonana jest z aluminium. Tył jest wykonany z materiału polimerowego, który jest trudniejszy do zarysowania niż plastik i bardziej odporny na stłuczenie niż szkło. Telefon ma klasę odporności na kurz i wodę IP68, a front jest chroniony przez szkło Gorilla Glass Victus. To zabezpiecza przede wszystkim 5,9-calowy panel OLED o rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli (20:9, 445ppi), który może się pochwalić obsługą HDR10+ od Samsunga. Poza tym ma częstotliwość odświeżania 120 Hz (z opcjami 90 i 60 Hz) i częstotliwość próbkowania dotykowego 240 Hz. Imponuje także jasność, osiągająca 1100 nitów i zapewniająca 800 nitów przy 100% APL (tj. całkowicie biały wyświetlacz). Asus skalibrował wyświetlacz na dwóch różnych poziomach jasności, aby zapewnić wysoką jakość obrazu przez cały czas (średnia deltaE < 1). Wyświetlacz ma pokrycie 112% DCI-P3 i 151,9% sRGB. Ponadto obsługuje wygaszanie DC przy niskich poziomach jasności oraz tryb Always On.
ZenFone 9 wykorzystuje w swoich aparatach trzy sensory Sony. Główny moduł z tyłu jest wyposażony w 50 MP matrycę IMX766 (1/1,56”, 1,0 µm pikseli). Ten moduł ma 6-osiowy hybrydowy stabilizator gimbala, który jest trzy razy skuteczniejszy niż zwykły OIS. Co ciekawe, w telefonie nie ma teleobiektywu, ale sensor IMX766 może zrobić 2x bezstratny zoom (przy rozdzielczości 16 MP).
Druga kamera to szerokokątny moduł (113°) oparty na 12 MP sensorze IMX363 (1/2,55”, 1,4 µm). Ten ma również autofokus, dzięki czemu może robić zdjęcia makro (z odległości 4 cm), a także zaawansowany EIS do stabilizacji hyperSteady. Główna kamera może nagrywać wideo w 8K w 24 kl./s z EIS i 4K przy 60 kl./s z EIS. Przedni aparat 12 MP (IMX663, 1/2.93”, 1,22 µm) również ma autofokus (w rzeczywistości Dual PDAF), dzięki czemu może rejestrować ostre selfie i wideo 4K przy 30 kl./s (lub 1080p przy 60 kl./s).
Asus chwali się też możliwościami audio swojego smartfona, w czym pomógł hardware Qualcomm z optymalizacją Diraca. Na pokładzie są dwa głośniki. Dolny ma konstrukcję z 7 magnesami (12x16mm), górny to głośnik z 3 magnesami (10x12mm). Każdy ma wzmacniacz Qualcomm Aqstic (WSA8835). Telefon ma też gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, a w przypadku łączności bezprzewodowej, obsługiwane są kodeki aptX HD i Adaptive, a także LDAC i AAC. Otrzymujemy również dostęp do czterech stylów audio Diraca i 10-pasmowego korektora. Dostosowane dane konfiguracyjne są dostępne dla większości słuchawek Asus, dzięki czemu można uzyskać najlepszy dźwięk z telefonu i słuchawek.
Pojemność baterii to 4300 mAh, czyli o 300 mAh więcej niż w przypadku ZenFone'a 8 (także Galaxy S22 o podobnej wielkości ma baterię 3700 mAh). Szybkie ładowanie jednak nieco rozczarowuje, ponieważ smartfon obsługuje tylko HyperCharger o mocy 30 W. Asus obiecuje jednak prawie 2 dni pracy na baterii z dużą ilością rozmów telefonicznych (90 minut), setkami wiadomości tekstowych, strumieniowaniem muzyki przez ponad godzinę, oglądaniem filmów na YouTube i TikTok, graniem przez godzinę, robieniem zdjęć i nagrywaniem filmów każdego dnia.
ZenFone 9 przenosi czytnik linii papilarnych spod wyświetlacza na bok telefonu. Dzięki temu może działać jako inteligentny przycisk, który wspiera przewijanie w górę lub w dół czy niestandardowe akcje dla podwójnego naciśnięcia lub długiego naciśnięcia.
ZenFone 9 oferuje też Game Genie (znane z telefonu ROG), co pozwala zablokować powiadomienia, ale też na wyświetlanie dowolnej aplikacji nad grą. Genie może pokazywać liczbę klatek na sekundę w grze, szacować pozostały czas pracy baterii, temperatury systemu i nie tylko. W razie potrzeby może również usunąć aplikacje działające w tle z pamięci RAM. Jeśli zaś utkniemy w grze, możemy również przeszukać Internet lub przeglądać YouTube w poszukiwaniu przewodnika, a wszystko to bez wychodzenia z rozgrywki.
Asus ZenFone 9 jest już dostępny w przedsprzedaży, a cena za wariant 8/128 GB wynosi w naszym kraju 3799 zł. Wysyłka planowana jest na 18 sierpnia.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus ZenFone 9 oficjalnie. Flagowiec w kompaktowym rozmiarze