ASUS ROG Phone 8 może być pierwszym gamingowym smartfonem z topowym aparatem

ASUS ROG Phone 8 może być pierwszym gamingowym smartfonem z topowym aparatem

ASUSowi tym razem przyświecał cel nie tylko stworzenia najlepszego gamingowego smartfona, ale i świetnego flagowca, dlatego w końcu doczekaliśmy się telefonu dla graczy ze topowym aparatem. ROG Phone 8 występuje w trzech wersjach (właściwie czterech), choć różnice są w większości kosmetyczne.

Nowy telefon ROG jest cieńszy i lżejszy – mierzy 8,9 mm i waży 225 g w porównaniu do 10,3 mm i 239 g w przypadku ROG Phone 7. Wiąże się to ze spadkiem pojemności baterii do 5500 mAh (spadek o 500 mAh), ale dzięki optymalizacjom sprzęt podobno oferuje prawie taki sam czas pracy baterii jak w przypadku modelu z zeszłego roku.

...w końcu doczekaliśmy się telefonu dla graczy ze topowym aparatem.

Wyświetlacz ma przekątną 6,78 cala, podobnie jak w zeszłym roku, ale nowy panel ma węższe ramki, choć odbywa się to kosztem przejścia na aparat w otworze ekranu (poprzednio kamerka do selfie była osadzona w górnej ramce). Plusem jest to, że nowy model jest znacznie mniejszy – ma 163,8 mm wysokości i 76,8 mm szerokości w porównaniu do 173,0 x 77,0 mm w poprzedniku.

Nowy wyświetlacz, tak jak poprzednio, ma częstotliwość odświeżania 165 Hz, jednak wykorzystuje panel LTPO, dzięki czemu może również przełączać się na zmienną częstotliwość odświeżania w zakresie od 1 Hz do 120 Hz. Szczytowa jasność została zwiększona do 2500 nitów.

ASUS ROG Phone 8

ASUS reklamuje ROG Phone 8 jako pierwszy wodoodporny smartfon do gier – ma on stopień ochrony IP68 (w porównaniu z zaledwie IP54 w przypadku swojego poprzednika). W telefonach do gier priorytetem jest chłodzenie, co oznacza niewielką lub żadną wodoodporność. ROG Phone 7 Pro miał AeroActive Portal, który umożliwiał chłodzenie konwekcyjne, natomiast seria 8 wykorzystuje zamiast tego chłodzenie przewodzące. Odbywa się to za pomocą miedzianego bloku, który przechodzi przez płytę główną i dotyka tylnego panelu. Tutaj ciepło jest przekazywane do powietrza lub nowego modułu chłodzącego AeroActive Cooler X. Jest on o 29% mniejszy (objętościowo) i 10% lżejszy, dzięki czemu łatwiej go przenosić. Nowy cooler ma większą powierzchnię styku (2,6x), pracuje szybciej (1,1x) i ma wyższą sprawność cieplną (1,2x), co zapewnia znacznie lepsze chłodzenie.

ASUS ROG Phone 8

Wykorzystany chipset to oczywiście Snapdragon 8 Gen 3. Można go skonfigurować z maksymalnie 24 GB pamięci RAM LPDDR5X i maksymalnie 1 TB UFS 4.0. Podstawowa konfiguracja to 12/256 GB, środkowa 16/512 GB. Starając się, aby korzystanie z telefonu ROG Phone 8 było przyjemniejsze w ciągu dnia, ASUS dodał ładowanie Qi o mocy 15 W, dzięki czemu można ładować telefon bezprzewodowo. Jeśli zdecydujesz się na ładowanie przewodowe, telefon obsługuje technologię HyperCharge o mocy 65 W i ładowanie 0-100% zajmuje w 39 minut.

Główny aparat 50 MP (sensor Sony IMX890 1/1,56 cala) jest teraz wyposażony w 6-osiowy stabilizator Hybrid Gimbal Stabilizer 3.0. W połączeniu z nowym oprogramowaniem umożliwia tryb Super HyperSteady Video. Jest też 13 MP ultraszerokokątny aparat o polu widzenia 120°.

ASUS ROG Phone 8

Nowością tej generacji jest 32 MP teleobiektyw z trzykrotnym zoomem. Posiada OIS i łączenie pikseli 4 w 1 (piksele 1,4 µm). Oferuje on ponadto zoom Hyper Clarity AI 10x i zoom cyfrowy do 30x. Tryb Super Night umożliwia robienie zdjęć w ciemności. Należy pamiętać, że w niektórych regionach ROG Phone 8 będzie wyposażony w aparat makro zamiast teleobiektywu. Modele ROG Phone 8 Pro i 8 Pro Edition będą wyposażone w teleobiektywy na wszystkich rynkach.

Nowy przedni aparat ma 32 MP matrycę, której rozdzielczość jest domyślnie zmniejszona do 8 MP (grupowanie 1,4 µm). Posiada szerszy obiektyw 90° (poprzednio 73°), dzięki czemu lepiej radzi sobie z zdjęciami grupowymi.

ASUS wykorzystał sztuczną inteligencję, aby pomóc nam w grach. Na przykład w Genshin Impact i HK – Star Rail można włączyć automatyczne pobieranie, szybkie przewijanie do przodu, blokadę działania i automatyczne naciśnięcie, aby uciec. Jeśli zaś utkniemy na zagadce, możemy użyć AI Grabbera, aby automatycznie zeskanować tekst na ekranie i wyświetlić odpowiednią część poradnika. Sztuczną inteligencję można także wykorzystać do generowania nowych tapet na telefon.

ASUS ROG Phone 8

Seria 8 ma pełną obsługę Microsoft Phone Link. Obejmuje to przesyłanie strumieniowe aplikacji i mirroring ekranu. Można także przeciągać i upuszczać pliki oraz kopiować i wklejać między telefonem a komputerem.

ASUS ROG Phone 8 jest dostępny w kolorach Phantom Black i Rebel Grey. Z tyłu znajduje się podświetlane logo ROG RGB. ROG Phone 8 Pro i Pro Edition są dostępne wyłącznie w kolorze Phantom Black i mają mały wyświetlacz OLED na pleckach.

Seria ROG Phone 8 będzie dostępna w przedsprzedaży w najbliższej przyszłości, przy czym model podstawowy (16 GB RAM i 256 GB pamięci) będzie kosztować 1000 dolarów (rzeczywista cena detaliczna będzie kosztować dodatkowe 100 dolarów), ROG Phone 8 kupimy za 1200 dolarów Pro (16 GB RAM z 512 GB pamięci), a najdroższy ROG Phone 8 Pro Edition za 1500 dolarów (24 GB RAM z 1 TB pamięci plus AeroActive Cooler X, który zwykle kosztuje 100 dolarów). Wszystkie modele będą dostarczane z co najmniej dwiema głównymi aktualizacjami systemu operacyjnego (począwszy od Androida 14) oraz czteroletnimi aktualizacjami zabezpieczeń.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Phone 8 może być pierwszym gamingowym smartfonem z topowym aparatem

 0