Asystent Google debiutuje oficjalnie w Polsce. Co potrafi?

Asystent Google debiutuje oficjalnie w Polsce. Co potrafi?

Właśnie doczekaliśmy się pierwszego dużego asystenta głosowego mówiącego do nas po polsku. Mowa tu oczywiście o Asystencie Google, który od jakiegoś czasu był już dostępny w naszym rodzimym języku, ale jedynie w ramach beta testów, a teraz z jego usług skorzystać będzie mógł każdy zainteresowany. Jest to nie lada osiągnięcie, ponieważ asystent od Google jest wyraźnie młodszy od swoich konkurentów, czyli Siri od Apple, Cortany od Microsoftu czy Alexy od Amazonu, ale mimo wszystko przemówił po polsku przed konkurentami, pomimo faktu, że za każdym z nich stoi gigant rynku technologicznego, posiadający odpowiednie środki, by opracować polską wersję oprogramowania. Co potrafi Asystent? Przede wszystkim pomoże nam w wykonywaniu codziennych zadań i umożliwi zupełnie nowy sposób interakcji z Google i Waszymi ulubionymi usługami.

Asystent od Google jest wyraźnie młodszy od swoich konkurentów, czyli Siri od Apple, Cortany od Microsoftu czy Alexy od Amazonu, ale mimo wszystko przemówił po polsku przed konkurentami.

Asystent Google, podobnie jak innego tego typu rozwiązania, obsługiwany jest w najbardziej naturalny sposób, czyli przez komendy głosowe. Przy jego pomocy dowiemy się na przykład, jaka będzie pogoda przed wyjściem do pracy, Asystent przekaże nam głosowo wiadomość w trakcie prowadzenia auta, znajdzie restaurację na wieczorne spotkanie ze znajomymi, podyktujemy mu listę zakupów, a on poprosi o ustawienia przypomnienia, żeby je zrobić w konkretnym dniu. Asystent Google sprawdza się w bardzo różnych, codziennych sytuacjach. Wystarczy przytrzymać przycisk ekranu głównego lub powiedzieć OK Google. Po aktywowaniu usługi możemy zapytać o możliwości wirtualnego pomocnika, zwracając się do niego komendą „pokaż, co potrafisz”. Ten zaś potrafi naprawdę sporo (choć trzeba pamiętać, że to dopiero początek jego rozwoju w naszym kraju), w tym np. tłumaczyć słowa lub wyrażenia, sterować Chromecastem, sprawdzać kursy giełdowe, przeliczać jednostki, dyktować SMS-y, ustawiać licznik czasu i alarmy, zarządzać Gmailem, sprawdzać repertuar kinowy, zapodawać suchary czy bawić się (śpiewa piosenki, zadaje zagadki czy opowiada wiersz). Więcej na ten temat znajdziecie pod TYM adresem. Google podaje też przykładowe scenariusze jego zastosowań:

Początek dnia. Rano, przed wyjściem z domu, możecie zadać takie pytania jak:

 • OK Google, czy dzisiaj będzie padało?
 • OK Google, ile stopni będzie dziś w Krakowie?
 • OK Google, jakie mam spotkania na dziś.

Prowadzenie samochodu:

 • OK Google, napisz Kubie, że spóźnię się 5 minut.
 • OK Google, puść coś Krzysztofa Zalewskiego.
 • OK Google, wyślij Whatsapp do mamy.
 • OK Google, wyznacz najszybszą trasę do pracy.

Wyjście z pracy:

 • OK Google, co dziś grają w kinie?
 • OK Google, przypomnij mi, żeby kupić bilety do kina dzisiaj o 19:00.
 • OK Google, pokaż włoskie restauracje w okolicy.
 • OK Google, wyznacz trasę do domu.
 • OK Google, do której otwarta jest Galeria Mokotów?
 • OK Google, pokaż trasę autobusem na ulicę Świętokrzyską.

Koniec dnia:

 • OK Google, ustaw minutnik “pieczenie chleba” na 40 minut.
 • OK Google, włącz jazz na YouTube.
 • OK Google, obudź mnie jutro o 7:00.

Twórcy zadbali również, by Asystent liznął trochę naszej kultury, w tym popkultury i lokalnych zwyczajów. Możecie zapytać go na przykład o informacje związane z polskimi dziełami: Kto grał w Zimnej wojnie? lub Kto napisał Pana Tadeusza?, odnieść się do klasyki polskiego filmu i zaśpiewać OK Google, łubu dubu łubu dub. Możecie również poprosić, aby Asystent podzielił się jakąś ciekawostką o Polsce (Powiedz mi ciekawostkę o Polsce). Asystent Google daje także nowe możliwości firmom, które mogą wykorzystywać go w swojej działalności czy zintegrować z nim poprzez platformę Actions on Google. Ta pozwala tworzyć odpowiednie komendy głosowe, które może następnie wywołać każdy z użytkowników Asystenta i w ten nowy sposób wejść w interakcję głosową z daną marką. Pierwszymi firmami, które już teraz stworzyły swoje akcje dla polskiego Asystenta, są PLAY OK Google, zapytaj PLAY co nowego?) i eSky (OK Google. Porozmawiaj z eSky).

 

W ciągu najbliższych tygodni Asystent Google będzie udostępniony wszystkim polskim użytkownikom smartfonów z Androidem (od wersji 5), a posiadacze urządzeń iOS będą mogli pobrać aplikację Asystent Google z App Store. Asystent Google będzie także dostępny na dedykowanych modelach słuchawek. Aby po raz pierwszy uruchomić Asystenta Google na urządzeniu z Androidem, należy długo nacisnąć przycisk ekranu głównego. Od tego momentu wystarczy powiedzieć OK Google lub przytrzymać przycisk ekranu głównego, aby zacząć rozmowę ze swoim osobistym Asystentem. Jeżeli nie chcemy wypowiadać pytań na głos, możemy do Asystenta również napisać.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asystent Google debiutuje oficjalnie w Polsce. Co potrafi?

 0