Atak zimy zmusza Samsunga do zamknięcia fabryk w Teksasie. Czekają nas podwyżki?

Atak zimy zmusza Samsunga do zamknięcia fabryk w Teksasie. Czekają nas podwyżki?

Jak donosi Austin-American Statesman, Samsung otrzymał polecenie całkowitego zamknięcia fabryk w Austin w Teksasie z powodu niedoborów energii w całym stanie, który jest bezpośrednim następstwem ataku zimy. Sytuacja ta może negatywnie odbić się na dostępności i cenach pamięci. To bezprecedensowe posunięcie ma również wpływ na NXP Semiconductors i Infineon Semiconductors. Wszystkie przedsiębiorstwa, których dotyczy ten problem, dostosowały się do nakazu i zaprzestały produkcji chipów. Nieplanowane przestoje w fabrykach mogą mieć długotrwałe skutki - przykładowo 30-minutowa przerwa w dostawie prądu w 2018 r. w fabryce Samsunga zniszczyła 3% globalnej podaży pamięci NAND. Co więcej, może minąć kilka dni po przywróceniu zasilania, zanim fabryka wznowi pełną działalność.

W związku z atakiem zimy w Teksasie i niedoborami prądu, Samsung i inne firmy musiały przerwać produkcję. Sytuacja może się negatywnie odbić na rynku m.in. pamięci.

The Statesman zauważa, że niektóre produkty mogły zostać zniszczone ze względu na dzisiejszy przestój, co może przełożyć się na straty wielkości milionów dolarów. Niektóre rodzaje chipów są produkowane przez kilka miesięcy i muszą przejść przez różne etapy produkcji. Nieplanowane przerwy w dostawie prądu mogą spowodować utratę całych linii produkcyjnych produktów, powodując znaczne straty. Na razie nie wiadomo, czy przed przerwą w dostawie prądu Samsung dostał wystarczające powiadomienie, aby mieć czas na wyłączenie fabryki, co zminimalizowałoby wpływ utraconych produktów i przyspieszyło wznowienie normalnej pracy po przywróceniu zasilania. 

W przeszłości nawet stosunkowo krótkie przerwy w działaniu fabryk doprowadziły do długoterminowych braków i podwyżek cen, co z pewnością nie jest dobrą wiadomością pośród trwającego globalnego niedoboru chipów. Zakłady produkujące chipy mają zapasowe generatory energii, aby niwelować wpływ nieplanowanych przestojów, ale te systemy są zwykle zaprojektowane do obsługi krótkich okresów czasu, aby umożliwić bezpieczne wyłączenie produkcji, więc nie nadają się do długotrwałych przestojów. Publiczne informacje Samsunga nie ujawniają, jakie produkty obecnie produkuje w Teksasie, chociaż historycznie tamtejsze fabryki koncentrowały się na DRAM, NAND i mobilnych SoC. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Atak zimy zmusza Samsunga do zamknięcia fabryk w Teksasie. Czekają nas podwyżki?

 0