Atari kupuje studio odpowiadające za System Shock Remake

Atari kupuje studio odpowiadające za System Shock Remake

Atari odnoszące sukcesy w latach 70. i 80. XX wieku, które dziś pozostaje w cieniu, zdecydowało się kupić studio deweloperskie specjalizujące się w odświeżaniu starszych tytułów.

Atari zawarło umowę przejęcia Nightdive Studios, które zajmuje się odświeżaniem starszych gier, a najnowszym projektem studia jest pełnoprawny remake System Shock, którego oryginał zadebiutował w 1994 roku. Nowa edycja zadebiutuje 30 maja 2023 r. na komputerach a w bliżej nieokreślonym roku również na konsolach PlayStation 4, PS5, Xbox One i Xbox Series X/S. Night Dive Studios było niezależnym podmiotem powstałym w 2012 roku, na którego czele stoi jego założyciel Stephen Kick działający wcześniej dla Sony Online Entertainment. Ambicją twórcy było stworzenie własnej produkcji, stąd podjął decyzję o rozstaniu z japońskim gigantem. Firma pozyskała prawa do System Shock 2, dzięki czemu w 2013 roku na platformę GOG trafiła konwersja tego tytułu.

Atari przejmuje Nightdive Studios specjalizujące się w grach retro. Najnowszym projektem studia jest System Shock Remake.

System Shock

Studio specjalizuje się w przywracaniu do życia starszych gier i sprawianiu, by bez problemu działały na współczesnych urządzeniach i systemach operacyjnych. W zeszłym roku wydano zremasterowanego Blade Runner: Enhanced Edition, a jeszcze wcześniej przygotowano m.in. Quake Remastered, Shadow Man Remastered, reedycję Doom 64 czy remastery dwóch części Turoka. Do tej pory studio wydało ponad 100 gier. System Shock Remake można już zamówić np. na Steam za 179 złotych. Atari zapłaci za Nightdive Studios 10 milionów USD, część w gotówce a resztę w nowo wyemitowanych akcjach spółki. Istnieje też opcja wypłaty dodatkowych 10 mln dolarów w gotówce, jeżeli nowy nabytek osiągnie oczekiwany wynik.

Atari i Nightdive mają długą historię współpracy. W rzeczywistości dyrektor generalny Atari, Wade Rosen, jest już właścicielem 13 procent Nightdive. Dzięki przejęciu Atari uzyska dostęp do własności intelektualnej Nightdive, a także do autorskiego silnika KEX używanego do tworzenia klasycznych gier na nowoczesnym sprzęcie. Atari będzie mogło również wykorzystać dział wydawniczy Nightdive do wspierania własnej strategii w segmencie gier retro. Ciekawe, nad jakimi projektami będą działać deweloperzy pod skrzydłami Atari?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Atari kupuje studio odpowiadające za System Shock Remake

 0