Athlon Gold 3150U odnaleziony w bazie Geekbench

Athlon Gold 3150U odnaleziony w bazie Geekbench

W bazie danych benchmarku Geekbench pojawił się nowy wpis dla nieujawnionego jeszcze procesora AMD, którego schemat nazwy zdaje się być zbliżony do tego stosowanego przez Intel. Mowa tu bowiem o CPU Athlon Gold, a Niebiescy od jakiegoś czasu posiadają w swojej ofercie układy oznaczone jako „Gold” i „Silver” i nazwy te wykorzystywane są choćby w budżetowej serii Pentium, czyli u naturalnego rywala Athlonów od AMD. Pełna nazwa nadchodzącego CPU Czerwonych to Athlon Gold 3150U i układ ten znajdował się w laptopie HP "17-ca2xxx", który zapewne jest testbenchem lub prototypem nadchodzącego notebooka HP. „Gold” w nazwie oznaczać może zaś, że AMD celuje w zakresie wydajności bezpośrednio w układy Pentium Gold, które stosowane są m.in. w tańszych laptopach. Ostatnim notebookiem, który wykorzystuje Pentiuma Gold, jest Surface Go od Microsoftu, czyli hybrydowy model, stawiający przede wszystkim na mobilność.

Athlon Gold 3150U to procesor z rodziny Raven Ridge, wyposażony w 2 rdzenie i 4 wątki, a także zintegrowany układ graficzny Radeon Vega 3.

Benchmark Geekbench pokazuje, że Athlon Gold 3150U to procesor z rodziny Raven Ridge, czyli mobilnej platformy AMD obecnej generacji. Program wykrył, że wyposażony jest on w 2 rdzenie i 4 wątki, a także zintegrowany układ graficzny Radeon, który zapewne jest najbardziej podstawowym wariantem iGPU tego producenta, czyli Vega 3. Oznacza to, że otrzymamy bardzo podobną jednostkę do zeszłorocznego Ryzena 3 2200U. Pod względem liczby rdzeni i wątków Athlon Gold 3150U zdaje się dorównywać modelowi Intel Pentium 4415Y, co tylko pokazuje, jaki postęp Czerwoni zrobili w tym zakresie w ostatnich latach, nie tylko w segmencie stacjonarnym, ale i mobilnym. Odnotowana bazowa częstotliwość procesora to 2,4 GHz, a w trybie Boost CPU rozkręca się do 3,3 GHz, co oznacza, że jest dużo szybszy od przywoływanego niebieskiego rywala, który pracuje z częstotliwością 1,6 GHz.

Poza tym, na pokładzie Athlon Gold 3150U znalazło się 512 KB pamięc cache L2 na rdzeń i 4 MB współdzielonej pamięci cache L3. Jednordzeniowy wynik tego układu to 3559 pkt., a wielordzeniowy 7336 pkt., co jak na budżetowy model uznać trzeba za naprawdę solidne rezultaty. Pokazanie się procesora Athlon Gold zdaje się też zwiastować nadejście Athlona Silver. Jeśli oferta AMD w tym zakresie rzeczywiście okaże się atrakcyjna zarówno pod względem osiągów, jak i cen, to wkrótce możemy doczekać się nowych laptopów z budżetowej półki w jeszcze niższych cenach. Pytanie tylko, czy AMD uda się przekonać partnerów do sięgnięcia po te procesory, ponieważ dotychczas ci dość niechętnie implementowali mobilne rozwiązania Czerwonych w swoich produktach.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Athlon Gold 3150U odnaleziony w bazie Geekbench

 0