AUO szykuje gamingowe wyświetlacze Mini LED

AUO szykuje gamingowe wyświetlacze Mini LED

Jak podaje DigiTimes, firma AU Optronics szykuje się do wypuszczenia na rynek nowych gamingowych wyświetlaczy, które wyposażone będą w technologię Mini LED. Te dostępne mają być w czwartym kwartale tego roku.

Na wstępie warto podkreślić, że nie powinno się mylić tego rozwiązania z rewolucyjną technologią Micro LED (wykorzystywaną choćby przez Samsunga), która często określana jest jako pogromca OLED-ów, oferując zalety tego typu paneli, bez ich wad. Niemniej jednak Mini LED wciąż powinno zainteresować graczy i przełożyć się na wymierne korzyści w gamingowych (i nie tylko) monitorach, zapewniając wyraźnie większą dokładność w odwzorowaniu kolorów i większy kontrast w stosunku do obecnie stosowanych wyświetlaczy. W konsekwencji spodziewać można się choćby wyraźnie lepszej implementacji techniki HDR, która jest już standardem w przypadku telewizorów UHD, a na monitorach PC wyraźnie kuleje i nie może nabrać rozpędu (co wynika też zapewne z nie najlepszego wsparcia).

Nowe panele zapewniać mają wyraźnie większą dokładność w odwzorowaniu kolorów i większy kontrast

Monitor Asusa wykorzystujący technologię Mini LED

Monitory lub telewizory wykorzystują przeważnie krawędziowe podświetlanie LED matrycy LCD, by wyświetlać obraz na ekranie, a w przypadku OLED jest to zbędne, ponieważ jest to technologia samodzielnie emitująca światło za sprawą pojedynczych pikseli. W ostatnim czasie producenci zwiększali wprawdzie kontrast przez stosowanie lokalnego wygaszania (local dimming) z indywidualnym sterowaniem podświetlenia dla poszczególnych stref wyświetlacza, ale Mini LED idzie jeszcze o krok dalej. Pozwala na ogromny wzrost stref podświetlania, nawet do 10 tysięcy, gdzie w przypadku local dimming w najnowszych high-endowych monitorach 4K/144 Hz z G-Sync znajdziemy 384 strefy. Oczywiście wciąż nie jest to poziom OLED-ów, gdzie wygaszane są pojedyncze piksele, ale jest to duży krok do przodu. Poza tym technologia Mini LED pozwolić ma również na odchudzenie paneli. Pierwszych produktów korzystających z tego rozwiązania spodziewać można się pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku. Asus już na targach Computex prezentował monitor Mini LED, ale z profesjonalnej serii ProArt (PA32UX)

Pokaż / Dodaj komentarze do: AUO szykuje gamingowe wyświetlacze Mini LED

 0