AUO zapowiada wyświetlacze 8K na pierwszą połowę tego roku

AUO zapowiada wyświetlacze 8K na pierwszą połowę tego roku

Kiedy w ubiegłym roku wymieniałem swój telewizor Full HD na 4K, byłem przekonany, że będzie to sprzęt na lata, ale wygląda na to, że kolejna rewolucja czeka już za rogiem, a tak przynajmniej zdaje się sugerować AU Optronics.

Czasem wolniej, czasem szybciej, ale technologia nieustannie toczy się do przodu i wygląda na to, że kolejnym przełomem w zakresie wyświetlaczy ma być 8K. Co prawda 4K wciąż nie jest jakimś powszechnym standardem (według ostatnich statyk, tego typu wyświetlacz posiada mniej niż 40% użytkowników) i zapewne miną lata zanim 8K się upowszechni, ale producenci sprzętu mogą próbować zachęcić nas do przesiadki już niedługo - zdecydowanie szybciej niż może się Wam wydawać, ponieważ już w tym roku. Szef działu produktów wideo tajwańskiego AU Optronics ujawnił bowiem, że rozpocznę pierwsze dostawy wielkoformatowych paneli 8K jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Mowa tu o ekranach w rozmiarze od 65 do 85 cali, a więc z przeznaczeniem do wykorzystania w telewizorach (o ile np. NVIDIA nie zechce po nie sięgnąć w swoim projekcie Big Format Gaming Display).

Zanim 8K stanie się branżowym standardem minie jeszcze wiele lat, ale AUO już szykuje się do tej rewolucji

Jest jednak tylko kwestią czasu zanim na rynku zaczną pojawiać się nowe monitory 8K, ponieważ AU Optronics chce zacząć produkcję od dużych rozmiarów, by następnie skalować je do mniejszych paneli. Warto przypomnieć, że na rynku znajduje się już monitor 8K od Della (UP3218K), który wyposażony jest w 32-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli przy odświeżaniu 60 Hz, a podobny sprzęt na początku roku zapowiedziało ViewSonic (VP3278-8K). Taka liczba pikseli (33 mln) to 4 razy więcej niż oferuje technologia 4K i 16 razy więcej od Full HD. Tu pojawia się jednak oczywiście pytanie, kiedy karty graficzne nadążą za monitorami i oferować będą wydajność, która pozwoli wykorzystać taką rozdzielczość do czegoś więcej niż prostej pracy i mamy oczywiście na myśli gry. Druga sprawa to cena, ponieważ AUO nie ujawnia, ile przyjdzie nam zapłacić za telewizory 8K z ich panelami, ale spodziewać można się bajońskich sum.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AUO zapowiada wyświetlacze 8K na pierwszą połowę tego roku

 0