Australijski pilotaż łączy CBDC z kredytami węglowymi

Australijski pilotaż łączy CBDC z kredytami węglowymi

Australijska i Nowozelandzka Grupa Bankowa (ANZ) oraz Grollo Carbon Ventures (GCV) podjęły współpracę w celu umożliwienia handlu australijskimi jednostkami kredytu węglowego (ACCU).

Projekt był jednym z 14 pilotowanych przez Reserve Bank of Australia w celu zbadania potencjalnych zastosowań cyfrowej waluty banku centralnego (CBC). ANZ i GCV skupiły się na tokenizacji zasobów naturalnych i rzeczywistych, rozpoczynając od ACCU. Istniejące ACCU zostały już ztokenizowane i wyemitowano stablecoina A$DC, co pozwoliło GCV na zakup tokenizowanych ACCU z rozliczeniem w czasie rzeczywistym za pośrednictwem inteligentnych kontraktów ANZ.

W Australii rozpoczęto testy CBDC na szeroką skalę. Jeden z nich łączy cyfrową walutę banku centralnego z kredytami węglowymi.

ANZ i GCV przeprowadziły transakcję na publicznym łańcuchu bloków, bez wymagania zezwolenia, używając pilotażowego CBDC, aby wesprzeć emisję stablecoina wspieranego przez dolara.  Nigel Dobson, szef usług bankowych ANZ, powiedział: „ANZ ma przyjemność współpracować z GCV, aby przetestować, co jest możliwe, badając bezpieczny dostęp do gospodarki cyfrowej w sposób, który wspiera również społeczność i środowisko. W przypadku zastosowania na rynkach uprawnień do emisji dwutlenku węgla tokenizacja może poprawić wydajność i przejrzystość, zmniejszyć ryzyko i zachować unikalne cechy podstawowych projektów, aby zachęcić do inwestowania w rozwiązania klimatyczne”. 

Dyrektor generalny Grollo Group, Lorenz Grollo, powiedział: „Grollo Carbon Ventures zostało założone w celu inwestowania w innowacyjne rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju, a ta transakcja była ekscytującą okazją do badań. W miarę jak coraz więcej organizacji wdraża plany przejścia na zerową emisję netto, oczekuje się, że popyt na zasoby naturalne znacznie wzrośnie”.  ANZ prowadzi również dwa inne projekty pilotażowe, w tym testowanie skuteczności i efektywności pracodawców w wykorzystaniu CBDC jako alternatywy dla tradycyjnych metod płatności oraz próba płatności offline CBDC we współpracy z dwoma uniwersytetami.

Kredyty węglowe to zezwolenie na emisję CO2 do atmosfery. Jeden kredyt odpowiada w przybliżeniu jednej tonie CO2. Tokenami takimi można handlować, a także gromadzić w przypadku zmniejszenia emisji, a następnie odsprzedawać. ACCU są wydawane przez rządowy organ regulacyjny ds. czystej energii dla projektów zgodnych z zatwierdzonymi metodami unikania, redukcji lub usuwania emisji. W przeciwieństwie do innych towarów, ACCU posiadają unikalne informacje, które można przypisać ich projektowi bazowemu, w tym wybraną metodologię, lokalizację projektu, wnioskodawcę projektu oraz dodatkowe korzyści środowiskowe i społeczne. Tokenizacja może pomóc w zapewnieniu dokładnych zapisów tych atrybutów i zapewnieniu integralności zasobów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Australijski pilotaż łączy CBDC z kredytami węglowymi

 0