Auto HDR również dla graczy PC. Microsoft udostępnia funkcję

Auto HDR również dla graczy PC. Microsoft udostępnia funkcję

Jedną z ciekawszych funkcji nowej generacji Xboxów jest niewątpliwie Auto HDR. Jej celem jest zapewnienie wsparcia dla HDR w grach, które nie obsługują szerokiego zakresu tonalnego. Mowa tu również o starszych tytułach dostępnych w ramach wstecznej kompatybilności, w tym także z Xboxa 360. Po kilku miesiącach od premiery tej opcji na Xbox Series X i S Microsoft postanowił udostępnić ją również graczom PC, a przynajmniej tym, którzy korzystają z Windowsa (Microsoft nie ujawnił, czy Auto HDR będzie dostępne na innych OS, ale wydaje się to mało prawdopodobne). Kiedy funkcja ta trafi do graczy PC, będą mogli się oni cieszyć „całkowicie nowym zakresem” intensywnych kolorów w ponad 1000 tytułów DX11 i DX12.  

Microsoft postanowił udostępnić funkcję Auto HDR również graczom PC, a przynajmniej tym, którzy korzystają z Windowsa 10.

Auto HDR również dla graczy PC. Microsoft udostępnia funkcję

Microsoft przyznaje, że prawdziwe, natywne implementacje HDR (od samych twórców gry) prawie zawsze będą lepsze od jego zautomatyzowanego rozwiązania opartego na algorytmach, ale Auto HDR nadal powinno oferować lepsze wrażenia od zwykłego trybu SDR. Powyższy obraz porównawczy przedstawia niektóre różnice w intensywności kolorów, których można się spodziewać w typowej grze (na przykładzie Gears 5 Hivebusters). Aby uzyskać dostęp do wersji preview Auto HDR (nie jest to finalna wersja, więc spodziewać można się błędów), trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musimy posiadać monitor z obsługą HDR - tego nie da się obejść (bez takowego nie możemy nawet przełączyć przełącznika HDR). Jeśli już go mamy, następnym warunkiem wstępnym jest dołączenie do programu Windows Insider. Jest to bezpłatne i powinno zająć tylko kilka minut. Następnie wystarczy uzyskać dostęp do kanału deweloperskiego programu i pobrać najnowszą wersję. Możemy zobaczyć dziennik zmian dla kompilacji (który zawiera informacje o Auto HDR) tutaj.

Gdy już jesteśmy członkiem Insider Program i mamy kompatybilne urządzenie wyświetlające HDR, pozostało już tylko kilka prostych kroków. Musimy otworzyć ustawienia Windows 10, dostać się do sekcji Ekran i wybrać opcję Windows HD Color. Gdy upewnimy się, że nasz monitor jest wybrany w górnym okienku, włączamy HDR, a następnie przewijamy na dół, aż dotrzemy do przełącznika Auto HDR i również przestawiamy go na włączony. To wszystko, gotowe. Oczywiście w dowolnym momencie możemy wyłączyć tę funkcję, np. jeśli nie podoba nam się jej efekt lub odnotujemy niestabilność systemu. Nie jesteśmy pewni, kiedy Microsoft udostępni funkcję Auto HDR wszystkim użytkownikom komputerów z systemem Windows 10, ale jak tylko to zrobi, damy Wam znać. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Auto HDR również dla graczy PC. Microsoft udostępnia funkcję

 0