Wygląda na to, że wkrótce także w Europie doczekamy się autonomicznych taksówek. Na razie co prawda zapowiedzi obejmują jedyni naszych zachodnich sąsiadów, ale jeśli testy pójdą zgodnie z planem, to może się szybko zmienić.
Uber wraz z chińską firmą Momenta planują uruchomienie w Europie autonomicznej usługi przewozów pasażerskich. Pierwsze testy rozpoczną się w 2026 roku w Monachium, które wybrano ze względu na (jak podkreśla Momenta) „głęboko zakorzenione dziedzictwo inżynieryjne, światowej klasy ekosystem motoryzacyjny oraz otwartość na innowacje”.
Pierwsze testy rozpoczną się w 2026 roku w Monachium.
Partnerstwo o strategicznym znaczeniu
Obie firmy ogłosiły w maju strategiczne porozumienie dotyczące wspólnego rozwoju usług robotaksówek. Na początek pojazdy będą wyposażone w kierowców bezpieczeństwa, a docelowo osiągną poziom autonomii 4, co oznacza możliwość samodzielnej jazdy bez nadzoru człowieka, ale w ściśle wyznaczonych strefach geograficznych. Aby system mógł działać komercyjnie, Uber i Momenta muszą jednak najpierw uzyskać certyfikację od rządu Niemiec oraz zgodę na operowanie w wyznaczonych obszarach.

Chiński pionier w autonomii
Nazwa Momenta może nie jest Wam tak dobrze znana, jak Uber, ale to jedna z pierwszych chińskich firm specjalizujących się w pojazdach autonomicznych. Od 2018 roku testuje samojezdne auta w Państwie Środka, a w przyszłym roku planuje komercyjne wdrożenie robotaksówek w Szanghaju. Równolegle rozwija systemy ADAS (advanced driver assistance systems), które trafiły już do ponad 400 000 samochodów marek takich jak Mercedes-Benz i Audi.
Europa przyspiesza w wyścigu
Nie da się ukryć, że dotąd Europa pozostawała w tyle za USA i Chinami w rozwoju usług autonomicznych przewozów, ale to zaczyna się powoli zmieniać. Baidu zapowiedziało bowiem testy swojego systemu Apollo Go w Szwajcarii jeszcze w tym roku, a WeRide rozpoczęło pilotaż w Szwajcarii w styczniu 2025 roku, a następnie testy autonomicznych tzw. autobusów wahadłowych we Francji. W Wielkiej Brytanii zaś Uber współpracuje z Wayve, aby uruchomić testy w Londynie w 2025 roku.
Uber zmienia strategię po trudnej przeszłości
Warto przypomnieć, że Uber jeszcze kilka lat temu próbował budować własne autonomiczne auta. Projekt został jednak porzucony w 2020 roku po śmiertelnym wypadku z udziałem pojazdu testowego i skandalu wokół kradzieży tajemnic handlowych konkurencyjnego Waymo. Od tego czasu Uber postawił na partnerstwa z wyspecjalizowanymi producentami technologii autonomicznych, co pozwala mu szybciej wchodzić na kolejne rynki.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwsze miasto z autonomicznymi taksówkami w Europie będzie bardzo blisko nas. Odwiedzicie?