Avast. Producent popularnego programu antywirusowego ukarany za sprzedaż danych

Avast. Producent popularnego programu antywirusowego ukarany za sprzedaż danych

Avast doskonale znany producent darmowego oprogramowania antywirusowego, który oferuje także rozszerzenia do przeglądarki Google Chrome, aplikacje mobilne oraz inne narzędzia mające za zadanie zwiększyć prywatność użytkowników, popadł w tarapaty. Jak się okazuje Avast został ukarany za nielegalną sprzedaż danych swoich klientów.

Avast w swoich oprogramowaniach antywirusowych proponuje narzędzia, które blokują niepotrzebnie gromadzone pliki cookie czy inne wrażliwe dane użytkowników przez strony trzecie. Program antywirusowy tego producenta aktywnie walczy też z cyberprzestępcami wykradającymi i sprzedającymi takie dane. Jak się okazuje sam Avast miał bez zezwolenia takie informacje sprzedawać. Według Federalnej Komisji Handlu producent w latach 2014-2020 gromadził dane wyszukiwania użytkowników swoich aplikacji, a następnie sprzedawał je ponad 100 innym firmom za pośrednictwem zamkniętej od tego czasu platformy znanej jako Jumpshot.

Avast został ukarany przez FTC za sprzedaż danych użytkowników.

Avast. Producent popularnego programu antywirusowego ukarany za sprzedaż danych
 

Zgodnie z proponowanym niedawnym nakazem FTC Avast musi zapłacić 16,5 miliona dolarów, które według Federalnej Komisji Handlu „zostaną wykorzystane w celu zapewnienia konsumentom zadośćuczynienia”. Avast będzie miał również zakaz sprzedawania w przyszłości danych przeglądania, będzie musiał uzyskać wyraźną zgodę na gromadzenie danych w przyszłości, powiadamiać klientów o wcześniejszej sprzedaży danych i wdrażać „kompleksowy program ochrony prywatności”.

W wydanym oświadczeniu Avast odniósł się do zamkniętej usługi Jumpshot na początku 2020 r. „Jesteśmy zaangażowani w naszą misję polegającą na ochronie i wzmacnianiu cyfrowego życia ludzi. Chociaż nie zgadzamy się z zarzutami FTC i charakterystyką faktów, jesteśmy zdecydowani rozwiązać tę kwestię i nie możemy się doczekać dalszej obsługi milionów naszych klientów na całym świecie”.

Jak podaje FTC po przejęciu przez Avast na początku 2014 r. ówczesnego konkurenta oprogramowania antywirusowego Jumpshot, firma zmieniła nazwę firmy i była kojarzona jako sprzedawca narzędzi analitycznych. Powiązanie między Avast i Jumpshot stało się szeroko znane w styczniu 2020 r.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Avast. Producent popularnego programu antywirusowego ukarany za sprzedaż danych

 0