Awaria w fabryce DRAM Microna może spowodować wzrost cen [AKTUALIZACJA]

Awaria w fabryce DRAM Microna może spowodować wzrost cen [AKTUALIZACJA]

Jeśli właśnie przymierzacie się do złożenia nowego PC lub upgrade’u pamięci RAM w obecnym, to nie jest to najlepszy okres na tego typu zabiegi, a najnowsze wydarzenia  sprawić mogą, że sytuacja tylko się pogorszy.

Jak bowiem wynika z najnowszych doniesień z tajwańskiego rynku, Micron zmuszony był do wstrzymania produkcji w swojej fabryce Fab-2 w mieście Taoyuan, będącej jedną z dwóch placówek zajmujących się wytwarzaniem pamięci DRAM. Przyczyną tej decyzji była awaria systemu dozowników azotu (w formie gazu), która spowodowała zanieczyszczenie wafli krzemowych oraz sprzętu fabrycznego. Produkcja w fabryce zatrzymana została 1 lipca i jak szacuje firma analityczna DRAMeXchange w związku z tym problemem moce produkcyjne Micron Technology Taiwan (znanego też jako Inotery) zmniejszyły się o około 60 tysięcy wafli miesięcznie. Przy dość ostrożnych szacunkach odpowiada to za ok. 5,5% globalnych udziałów w rynku pamięci DRAM.

Nie dosyć, że podwyżki cen na rynku pamięci RAM i NAND prognozowane są przynajmniej do końca bieżącego roku, to jeszcze awaria w fabryce Microna zapewne pogorszy tę sytuację

Co oznacza to dla konsumentów? Trzeba pamiętać, że od samego początku roku rynek zmaga się z niedoborem pamięci w stosunku do popytu, co owocuje wyższymi cenami, więc spodziewać możemy się jeszcze większych wzrostów w związku z awarią Microna. Sytuacja może wyglądać podobnie do tej, jaką odnotowano w przypadku dysków twardych po zalaniu Tajlandii w 2011 roku. Inotera jest także dostawcą pamięci LPDDR4 wykorzystywanych przez Apple w ich smartfonach, co spowodować może niedostatki w dostawach na potrzeby nadchodzącego modelu iPhone 8. Micron planuje przywrócić produkcję w Fab-2 najszybciej jak to możliwe, ale może okazać się to bardzo czasochłonne. 

[AKTUALIZACJA, 06.07.2017, 13:53] 

Micron za Reutersem zaprzeczył, że doszło do poważnej awarii, wykluczając kategorycznie wyciek azotu. Co prawda tajwańska firma przyznała, że doszło do incydentu, ale było to pomniejsze zdarzenie, niemające żadnego wpływu na przebieg produkcji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Awaria w fabryce DRAM Microna może spowodować wzrost cen [AKTUALIZACJA]

 0