Badania dowodzą, że streamerki na Twitchu są traktowane przedmiotowo

Badania dowodzą, że streamerki na Twitchu są traktowane przedmiotowo

Gracze mogą transmitować te same gry, ale płeć osoby streamującej rozgrywkę ma znaczenie. To właśnie ona wyznacza zachowanie widowni - dowiodły tego najnowsze badania.

Twitch girl gamers

Grupa badaczy z Uniwersytetu Indiana w USA dokonała analizy 70 milionów wiadomości napisanych na 400 kanałach - po 200 prowadzonych przez mężczyzn i 200 przez kobiety. Reakcje obserwujących ich ludzi były skrajnie odmienne.

Według zebranych danych, w wypadku kobiet znacznie częściej padały komentarze na temat ich wyglądu, z kolei jeśli chodzi o kanały mężczyzn - wypowiedzi bezpośrednio na temat danej gry:

"Kanały prowadzone przez żeńskich graczy charakteryzowały się użyciem słów dotyczących wyglądu, ciała, związków oraz przywitań. Z kolei męskie kanały odznaczały się użyciem słownictwa związanego z grami […]. Treści umieszczane na kanałach kobiet zawierały słowa wskazujące na uprzedmiotowienie."

Wśród często padających słów na temat streamów kobiet-graczy były "cycki", "cizia" i "słodka". Z kolei u grających mężczyzn były to: "melee", "tablica wyników" i "glitch".

W swojej konkluzji badacze twierdzą, że konwersacje na Twitchu są mocno uzależnione od płci, która znacząco wpływa na typy wiadomości, jakie dana osoba otrzymuje. Mężczyźni widzą więcej słów związanych z grami, z kolei kobiety - więcej słów którymi traktowane są bardziej przedmiotowo.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Badania dowodzą, że streamerki na Twitchu są traktowane przedmiotowo

 0