Base Frequency Boost od ASRock zadziała nawet na płytach z serii 300

Base Frequency Boost od ASRock zadziała nawet na płytach z serii 300

Jak już pisaliśmy wcześniej, ASRock pozwala na podkręcanie procesorów Intela nawet na swoich płytach głównych z niższych serii, a nie tylko tych topowych oznaczonych literką „Z” (głównie B460/H470), a co więcej OC dokonywać można nawet na CPU Comet Lake S spoza serii „K”. Wszystko za sprawą nowej funkcji „Base Frequency Boost” (BFB), dzięki której procesor pracować może powyżej domyślnej wartości, zarówno na płytach głównych z serii „Z”, jak i „B”, co powinno przełożyć się na nieco wyższą wydajność samych CPU. Trzeba jednak pamiętać, że BSB nie daje takich możliwości OC jak odblokowany mnożnik, uzyskiwane wartości będą więc wyższe niż bazowe taktowanie, ale niższe od trybu boost.

ASRock rozszerzył działanie Base Frequency Boost o płyty główne z chipsetami z serii 300, co oznacza, że funkcja zadziała też z procesorami Coffee Lake.

Base Frequency Boost od ASRock zadziała nawet na płytach z serii 300

Funkcja Base Frequency Boost zmienia limit mocy w procesorach Intela, pozwalając tym samym na uzyskiwanie wyższego taktowania przez dłuższy czas. Tajwański producent płyt głównych w praktyce zwiększa stan PL1 (Power Level 1) procesora z domyślnej wartości na jej maksimum i blokuje właśnie wyższy wynik. W przykładzie zaprezentowanym przez ASRock, 65-watowy procesor Comet Lake działa jakby był 125-watowym modelem. Producent zaprezentował właśnie nową grafikę, pokazującą, iż BFB działa także na płytach głównych z chipsetami Z390 i B365, a co więcej slajd wymienia wprost także trzy procesory z rodziny Coffee Lake, a mianowicie Core i5-9600, Core i7-9700 i Core i9-9900.

Jak możecie zobaczyć na powyższym slajdzie, technologia BFB pomaga utrzymać długoterminowo podniesioną wartość taktowania bazowego CPU. Producent pokusił się nawet o porównanie tego trybu z „krótkotrwałym” trybem Turbo Boost. Nie jest to jednak OC sensu stricto, co nie zmienia faktu, że pozwoli wycisnąć więcej wydajności, w szczególności z procesorów niewchodzących w skład rodziny „K”. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy Base Frequency Boost będzie dostępne na wyłączność dla płyt głównych od ASRock, czy też może inni producenci pójdą podobną drogą i zaoferują zbliżoną funkcję. Jak na razie Intel nie skomentował BFB, ale biorąc pod uwagę dotychczasowe praktyki giganta z Santa Clara, nie zdziwi nas nawet, jeśli będzie próbował zbanować tę funkcję.   

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Base Frequency Boost od ASRock zadziała nawet na płytach z serii 300

 0