Battlefield 5 - EA zaprezentowało polski dubbing

Battlefield 5 - EA zaprezentowało polski dubbing

Dubbing w grach wideo to często sporny dla fanów temat. Jedni wolą by produkcje wydawane na krajowym rynku otrzymały oryginalny podkład głosowy, zaś innym obecność pełnej polskiej lokalizacji nie tylko zupełnie nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie jest pożądana. Historia polskich lokalizacji w grach zna wiele przypadków, w których aktorzy wcielający się w poszczególne role wypadli znakomicie. Warto tu wspomnieć, chociażby o starej grze Larry 7: Miłość na Fali oraz Jerzym Stuhrze użyczającym głosu tytułowemu, nieudolnemu podrywaczowi. Niestety są przykłady gdzie dubbing wypada dość przeciętnie i warto tu wspomnieć np. o Mass Effect 2. Mimo wszystko lokalizacja dostępna w różnych odsłonach popularnej serii Battlefield jakoś nigdy nie należała do szczególnie kiepskich, przypomnijmy na przykład Bad Company 2 i rolę Cezarego Pazury. Również pomysł zatrudnienia popularnych youtuberów m.in. Remigiusza Maciaszka czy ROJO do podkładania głosów postaciom dostępnym w multiplayerze Battlefield 1 możliwe, że daleki od ideału nie okazał się kompletnym niewypałem.

W Battlefield 5 domyślnie usłyszymy polskie głosy, aczkolwiek zabraknie ich w trybie Wojennych Opowieści, ponieważ tutaj chciano postawić na pełen realizm. Jeśli jednak nie przekonają was rodzime głosy zawsze będziecie mogli ustawić również dostępną wersję angielską.

Okazuje się, że w nadchodzącym Battlefield 5 także dostaniemy pełny dubbing. Electronic Arts zaprezentowało materiał z nagrań rodzimej lokalizacji, podczas której zdecydowano się na wykorzystanie niestandardowych narzędzi. Przykładowo aktorzy musieli dźwigać ciężkie przedmioty, by w odpowiedni sposób oddać ducha walki na wirtualnym polu bitwy. Warto podkreślić, że do udziału w pracach zaproszono trzech zwycięzców organizowanego przez EA Polska w maju konkursu, którego nagrodą było właśnie podłożenie głosu wybranym postaciom. Tutaj o dziwo całość wygląda bardzo profesjonalnie, ale zdajemy sobie sprawę, że osoby rozstrzygające konkurs musiały dokonać konkretnej selekcji nadesłanych zgłoszeń. Jeżeli jednak nie przekonuje was krajowa lokalizacja, to zawsze możecie wybrać oryginalną angielską wersję, która będzie do wyboru też wydaniu dostępnym na terenie Polski.

Co ciekawe naszego dubbingu nie usłyszymy w promowanym i interesującym trybie dla pojedynczego gracza — Wojennych Opowieści bowiem tutaj zdecydowano się na zastosowanie oryginalnych podkładów tzn. członkowie norweskiego ruchu oporu przemówią do nas po norwesku z kolei niemieccy żołnierze w swoim języku. Oczywiście taka decyzja wydaje się nader logiczna i pozwala zwiększyć poziom realizmu w Battlefield 5. Właśnie, jeżeli o przytoczony realizm chodzi to wielu fanów szczególnie zaznajomionych z tematem II wojny światowej zarzuca EA DICE zbyt małe trzymanie się faktów historycznych, aczkolwiek wnioski wysnuto na podstawie pierwszych zwiastunów gdzie widzieliśmy m.in. zbyt realistyczne ubiory żołnierzy dostępnych w multiplayerze. Jak wynika z różnych źródeł Elektronicy postanowili przed wypuszczeniem gry pochylić się właśnie nad kwestią realizmu w ich grze. Czy ta sztuka im się udała przekonamy się dopiero po premierze 20 listopada.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Battlefield 5 - EA zaprezentowało polski dubbing

 0