Battlefield 5 się nie sprzedaje? Electronic Arts obniża prognozy przychodów

Battlefield 5 się nie sprzedaje? Electronic Arts obniża prognozy przychodów

Battlefield 5 już od momentu pierwszej prezentacji wywołał liczne kontrowersje, związane np. z obecnością w grze postaci kobiecych, których fani serii zwyczajnie nie mogli twórcom wybaczyć. Ponadto wielu zarzucało EA DICE zbytnie odbiegnięcie od realiów historycznych. Efektem tego popularny wydawca postanowił przesunąć debiut Battlefield 5 o około miesiąc, aby dokonać koniecznych poprawek. Opinie odnośnie tego, czy ta misja się powiodła, są po dziś dzień bardzo zróżnicowane. Oczywiście negatywne komentarze i przeciętne recenzje sporej części branżowych mediów spowodowały, iż Battlefield 5 sprzedaje się poniżej oczekiwań Electronic Arts i praktycznie od momentu premiery jest regularnym bywalcem rozmaitych akcji promocyjnych. Przykładowo na rynku brytyjskim sprzedaż piątki spadła aż o 60 procent względem poprzedniej odsłony Battlefield 1.

Niższa niż zakładano sprzedaż Battlefield 5 spowodowała obniżenie przez Electronic Arts prognozy przychodów na 2019 rok fiskalny.

Jednak te statystyki biorą pod uwagę przede wszystkim dystrybucję fizycznych kopii tytułu, a nie wydań cyfrowych, które w dzisiejszych czasach cieszą się większym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Elektronicy powodów do szczególnego optymizmu nie mają również na rynku amerykańskim, gdyż tam pomimo trzeciego miejsca na liście bestsellerów NPD, liczba sprzedanych kopii też pozostawia wiele do życzenia. Obecnie najważniejsi sprzedawcy w Wielkiej Brytanii oferują Battlefielda 5 ze zniżkami wynoszącymi 30-50 procent, co również nie jest dobrym znakiem dla deweloperów gry. W Polsce też możemy natrafić na specjalne rabaty (sam zakupiłem pudełkowe wydanie piątki w wydaniu na PC za 139 złotych), a niedawno dało się nabyć produkcję nawet za około 100 złotych.

Aktualne statystyki, chociaż nie różnią się jakoś drastycznie od założeń samego wydawcy, mogą rozczarowywać. Sprzedaż Battlefield 5 spowodowała nawet obniżenie prognoz przychodów na rok finansowy 2019 z domyślnych 5,55 miliarda dolarów do 5,20 mld dolarów. Jest to więc konkretny sygnał, że Battlefield 5 okazuje się rozczarowujące, nawet dla dystrybutora. Co najlepsze, przynajmniej w mojej opinii nie jest to problem gry samej w sobie, a błędów, które autorzy popełnili jeszcze przed debiutem i negatywna prasa. Produkcja w ciągu najbliższych miesięcy doczeka się sporych nowości, jak np. dodanie trybu Firestorm inspirowanego battle royale. Drugim powodem niższej niż zakładano sprzedaży może być także fakt umieszczenia produktu w ofercie abonamentowej Origin Premier. Ludzie zachęceni opcją zagrania w tytuł jakiś czas przed oficjalną premierą wykupili subskrypcję na rok i zrezygnowali z nabycia normalnego wydania.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Battlefield 5 się nie sprzedaje? Electronic Arts obniża prognozy przychodów

 0