BenQ SW320 - monitor 4K z matrycą IPS i HDR

BenQ SW320 - monitor 4K z matrycą IPS i HDR

Monitory BenQ kojarzone są raczej z segmentem konsumenckim, ewentualnie kompetytywnym gamingiem - ale na pewno nie zastosowaniami profesjonalnymi. Tym razem tajwański producent postanowił jednak zrobić wyjątek od tej reguły. Oto przeznaczony dla fotografów model SW320.

Nadrzędnym elementem zapowiedzianego monitora jest szerokogamutowa, 31,5-calowa matryca typu IPS o rozdzielczości natywnej 3840x2160 px, która charakteryzuje się 10-bitowym sterowaniem (bez rozpraszania) i 14-bitową tablicą LUT. Według oficjalnych informacji panel pokrywa 99% gamutu Adobe RGB i 100% gamutu DCI-P3. Ten drugi wykorzystywany jest współcześnie w kinematografii na potrzeby materiału Ultra HD Premium. A jeśli już jesteśmy przy UHD - warto nadmienić, że BenQ SW320 wspiera standard HDR-10, choć niestety nie wiadomo przy jakiej jasności szczytowej.

Co istotne dla grupy docelowej, prezentowane urządzenie posiada możliwość kalibracji sprzętowej za pośrednictwem kolorymetru i aplikacji Palette Master Element. Idąc dalej, należy wspomnieć także o sprzętowej korekcji jednorodności podświetlenia. Ostatecznie na uwagę zasługuje autorska funkcja GamutDuo, która pozwala wyświetlić treść side-by-side w dwóch przestrzeniach barw symultanicznie - lub opcjonalnie ograniczyć paletę do skali szarości.

Z zewnątrz nadchodzący monitor prezentuje rozwiązania typowe dla BenQ - ascetyczna, czarna konstrukcja z regulowaną stopą przykręcaną do otworów VESA. Wyjątkiem stanowi tylko obecność osłony antyrefleksyjnej. Dość nietypowy jest natomiast pakiet złącz. Inżynierowie zadbali nie tylko o popularne HDMI 2.0a i DisplayPort 1.4 HDR, ale także o kompatybilność z komputerami Mac. Całości dopełnia HUB z gniazdami w standardzie USB 3.0 oraz czytnik kart pamięci.

Cena nowego flagowca ani data premiery jego premiery nie są znane.

BenQ SW320 HDR 4K

BenQ SW320 HDR 4K

Pokaż / Dodaj komentarze do: BenQ SW320 - monitor 4K z matrycą IPS i HDR

 0