BenQ zapowiada nowe monitory z trybem niczym czytnik e-booków (ePaper)

BenQ zapowiada nowe monitory z trybem niczym czytnik e-booków (ePaper)

Firma BenQ zapowiedziała, że w sierpniu wypuści na rynek dwa nowe modele monitorów, które doczekają się bardzo ciekawej funkcji. Mowa tu o 24-calowym GL2480 oraz 27-calowym GL2780, wyposażonych w specjalny tryb „ePaper”, który sprawi, że ich wyświetlacz będzie wyglądał jak e-papier, czyli ekrany popularnych czytników e-booków, pokroju Amazon Kindle. Producent zapewnia, że dzięki temu trybowi nasz wzrok będzie mniej męczył się w trakcie czytania artykułów, dokumentów oraz innych treści mocno przeładowanych tekstem. Funkcja ta włączana będzie z poziomu menu naekranowego (OSD) i dodatkowo zredukuje emisję światła niebieskiego, oferując bardziej przyjazne doznania. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że BenQ zamierza mocno stawiać na tę opcję, gdyż zapowiedział, że przyszłe monitory firmy także będą w nią wyposażone.

Specyfikacja BenQ GL2480 i GL2780:

 

GL2480

GL2780

Rodzaj matrycy

TN

TN

Przekątna / format

24 cali / 16:9

27 cali / 16:9

Rozdzielczość i odświeżanie

1920 x 1080 @ 75 Hz

1920 x 1080 @ 75 Hz

Czas reakcji (GTG)

1 ms

1 ms

Jasność

250 nitów

250 nitów

Głośniki

brak

2x 2W

Porty

HDMI, DVI, VGA

HDMI, DVI, VGA, DisplayPort

Poza tym, GL2480 i GL2780 to dość standardowe budżetowe monitory, które wyposażone zostały w panele TN o rozdzielczości Full HD oraz odświeżaniu 75 Hz. Jako że nie uświadczymy tu technologii adaptacyjnej synchronizacji od AMD (FreeSync) lub NVIDII (G-Sync), BenQ kieruje te modele bardziej do casualowych graczy, natomiast tych bardziej wymagających odsyła do linii Zowie i takich modeli jak Zowie XL2731, które dedykowane są użytkownikom stawiającym na bardziej kompetytywną rozgrywkę. Jeśli zaś chodzi o design, to producent twierdzi, że postawił na współczesne wzornictwo swoich nowych peryferiów, co objawia się m.in. w smuklejszych ramkach wokół ekranu. Te w GL2480 i GL2780 nie są może najcieńsze, ale wypadają zauważalnie lepiej od poprzedników. Pomimo budżetowego charakteru, nadchodzące monitory posiadają jednak kilka dodatkowych zalet, takich jak podstawy z opcją zarządzania kablami czy też wykorzystanie plastiku z wyraźną teksturą, co powinno zapobiegać odciskom palców.   

BenQ zapowiada nowe monitory z trybem niczym czynik e-booków (ePaper)

Oba urządzenie oferować będą też funkcje przydatne dla osób z niepełnosprawnościami,  w tym mającymi trudności z dostrzeżeniem czerwieni i zieleni. W ich OSD znajdziemy bowiem specjalne filtry, przeznaczone dla takich użytkowników. Nie zabrakło tu również technologii Low Blue Light (redukcja niebieskiego światła), ZeroFlicker (brak migotania obrazu) czy Brightness Intelligence Plus, czyli trybu, który wykorzystując sztuczną inteligencję dopasuje jasność ekranu względem oświetlenia naszego pomieszczenia. Jak już wspominaliśmy na wstępie, BenQ zamierza wypuścić te monitory do sprzedaży w sierpniu tego roku, a ich ceny to 149,99 USD za 24-calowy GL2480 i 179,99 USD za 27-calowy GL2780.

BenQ zapowiada nowe monitory z trybem niczym czynik e-booków (ePaper)

Pokaż / Dodaj komentarze do: BenQ zapowiada nowe monitory z trybem niczym czytnik e-booków (ePaper)

 0