Prezydent Joe Biden podpisał pakiet pomocy zagranicznej obejmujący projekt ustawy banujący TikToka w USA, jeśli chińska spółka-matka ByteDance nie sprzeda aplikacji w ciągu roku.
Ustawa o zbyciu lub zakazie właśnie weszła w życie, rozpoczynając odliczanie czasu dla ByteDance na wykonanie ruchu. Firma ma początkowo dziewięć miesięcy na zawarcie umowy, choć prezydent może przedłużyć ten okres o kolejne trzy miesiące, jeśli zobaczy postępy.
TikTok ma rok na znalezienie firmy, który wykupi go od chińskiego ByteDance.
Choć niedawno wydawało się, że ustawa utknie w Senacie, manewry polityczne pomogły dostarczyć ją na biurko Bidena. Izba połączyła ustawę TikTok – wydłużającą termin zbycia inwestycji z sześciu miesięcy dozwolonych we wcześniejszej wersji, co skutecznie zmusiło Senat do wspólnego rozważenia tych środków. Wydawało się, że dłuższy okres zbycia inwestycji przekonał także niektórych legislatorów, którzy się wahali.
Rzecznik TikToka, Alex Haurek, powiedział w oświadczeniu, że firma planuje zaskarżyć tę ustawę w sądach, co może ostatecznie wydłużyć termin, jeśli te opóźnią wydanie wyroku do czasu rozstrzygnięcia. Pozostaje również pytanie, jak zareagują Chiny i czy pozwolą ByteDance sprzedać TikToka i co najważniejsze, jego pożądany algorytm, który sprawia, że użytkownicy wracają do aplikacji.
„W miarę kwestionowania tego niezgodnego z konstytucją zakazu będziemy nadal inwestować i wprowadzać innowacje, aby TikTok pozostał przestrzenią, do której Amerykanie wszystkich środowisk mogą bezpiecznie przychodzić, aby dzielić się swoimi doświadczeniami, znajdować radość i inspirować się” – powiedział Haurek.
„Nie dajcie się zwieść, to jest ban” – powiedział dyrektor generalny TikToka, Shou Chew, w filmie opublikowanym w środę na platformie, sprzeciwiając się twierdzeniom niektórych prawodawców, że chcą oni po prostu odłączenia platformy od chińskiej własności. „Ban TikToka oraz ban Ciebie i Twojego głosu”.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Biden podpisał ustawę banującą TikToka w USA