Bielik, czyli polski Chat GPT. Jak sobie radzi?

Bielik, czyli polski Chat GPT. Jak sobie radzi?

Polska sztuczna inteligencja została udostępniona. Bielik, bo tak nazywa się ten model, jest w stanie napisać prosty program czy stworzyć wiersz na zadany temat. Nie wie jednak, kto jest obecnie premierem Polski.

Polska AI w praktyce

Przełom w polskiej sztucznej inteligencji czy tylko ciekawy projekt, o którym za jakiś czas wszyscy zapomną? Na tę chwilę nie można wskazać prawidłowej odpowiedzi. Niemniej jednak "polski chat GPT" działa. I nieźle radzi sobie z odpowiadaniem na pytania. No właśnie - nieźle. Bielik nie ma najmniejszych kłopotów na przykład z wymienieniem sąsiadujących z nami krajów czy napisaniu bardzo prostego programu w języku Python.

Z 4 opcji (Corsair, AMD, Gigabyte, NVIDIA) jako producentów sprzętu, którzy zajmują się procesorami graficznymi wskazał wyłącznie AMD.

Tak samo jak Chat GPT potrafi również chociażby napisać wiersz na zadany temat. Na pytanie o aktualnego premiera Polski odpowiada jednak, że Prezesem Rady Ministrów jest Mateusz Morawiecki. Wygląda zatem na to, że jego "wiedza" nie jest aktualna.

Średnio radzi sobie też z odpowiedziami na pytania wielokrotnego wyboru. Z 4 opcji (Corsair, AMD, Gigabyte, NVIDIA) jako producentów sprzętu, którzy zajmują się procesorami graficznymi wskazał wyłącznie AMD. Przy niewielkim błędzie w składni pytania odpowiedział nawet, że to Corsair zajmuje się GPU.

W działaniu Bielika jest też coś ciekawego. W odpowiedzi na pytanie o to kim lub czym jest przedstawia się oczywiście jako sztuczna inteligencja stworzona w Polsce. W dalszej części odpowiedzi informuje natomiast, iż opiera się na dużym modelu językowym GPT-3 stworzonym przez OpenAI.

Bielik ma o 25x mniej parametrów niż GPT 3

Podsumowując, Bielik nie powinien mieć raczej większych kłopotów na przykład ze stworzeniem wypracowania dla ucznia na język polski. Może także pomóc z prostszymi zadaniami z programowania. Lepiej jednak nie traktować go jako dobre źródło w szukaniu aktualnych informacji 

Bielik został stworzony przez SpeakLeash. Jego publicznie dostępna wersja jest obecnie ograniczona ze względu na konieczność działania pod mniej wydajnym sprzętem. Widać to chociażby po ilości parametrów. Model Bielika składa się bowiem z 7 miliardów parametrów. Liczba ta może zwieść, w końcu mowa o miliardach. Być może właśnie dlatego na stronie Bielika umieszczona jest dodatkowo informacje, że GPT 3 ma 175 miliardów parametrów. To 25 razy więcej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bielik, czyli polski Chat GPT. Jak sobie radzi?

 0