Big Navi - wyciekła domniemana specyfikacja nowego flagowego GPU od AMD

Big Navi - wyciekła domniemana specyfikacja nowego flagowego GPU od AMD

Jedną z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych premier na rynku PC jest niewątpliwie Big Navi, czyli high-endowe GPU AMD, bazujące na nowej architekturze firmy. Nic więc dziwnego, że wszelkie przecieki na temat tej grafiki wywołują duże zainteresowanie, a być może właśnie poznaliśmy specyfikację tego układu. Jak twierdzi bowiem użytkownik Twittera znany jako CyberPunkCat, jego źródła w SK Hynix zdradziły mu szczegóły odnośnie nowego flagowego modelu Czerwonych na 2020 rok. Z poprzednich, oficjalnych doniesień wiemy jedynie, że AMD obiecało nam w tym roku zarówno nową generację Navi (7 nm+), jak również odświeżenie dotychczasowej 7 nm serii tych kart graficznych. Wiadomo również, że Big Navi celować ma ze swoją wydajnością w segment gamingu 4K, gdzie podobno mocno namiesza, podobnie jak zrobiły to Ryzeny w segmencie CPU. Co takiego zdradzają zaś nowe plotki?

Niejaki CyberPunkCat opublikował screen z domniemanego dokumentu SK Hynix i choć nie jesteśmy w stanie ocenić jego wiarygodności, to na pierwszy rzut oka wydaje się on być prawdziwy.

Big Navi - wyciekła domniemana specyfikacja nowego flagowego GPU od AMD

CyberPunkCat opublikował screen z domniemanego dokumentu SK Hynix i choć nie jesteśmy w stanie ocenić jego wiarygodności, to na pierwszy rzut oka wydaje się on być prawdziwy. Widnieje w nim konfiguracja GPU o nazwie kodowej D32310/15, ale co warto podkreślić, nie pada tu nazwa Navi, ani żadna inna. Pierwsze pytanie, jakie ciśnie się tu na usta, to przede wszystkim, skąd wiadomo w ogóle, że to GPU od AMD. Odpowiedź jest prosta, ponieważ niedawno przez certyfikację RRA przeszło GPU Czerwonych o bardzo podobnym oznaczeniu kodowym. Wygląda również na to, że rzeczywiście mamy tu do czynienia z nowym flagowym układem, który będzie wydajniejszy od dotychczasowych modeli z rodziny Navi. Pewnym zaskoczeniem jest jednak fakt, że dokument zawiera specyfikację GPU, a nie tylko jego pamięci. I tak, widnieje tu informacja o 5120 procesorach strumieniowych upchniętych w 80 jednostkach obliczeniowych (CU). Towarzyszą im zaś 320 jednostki TMU i 96 ROP. Warto też zwrócić uwagę na dużą ilość pamięci cache L2, której jest aż 12 MB, czyli dwa razy tyle, co we flagowych modelach NVIDII - Tesla V100 i Titan RTX.

Niestety nie ujawniono tu częstotliwości taktowania rdzenia, ale jeśli chodzi o pamięć, to otrzymać mamy aż 24 GB wysokowydajnej HBM2e, obsługiwanej przez 4096-bitową szynę, co przekłada się na przepustowość rzędu 2 TB. Warto przypomnieć, że nowy standard HBM2e został ogłoszony w ubiegłym roku zarówno przez SK Hynix, jak i Samsunga. Trzeba przyznać, że element ten budzi nieco wątpliwości, ponieważ tego rodzaju pamięci są bardzo drogie, co oznaczać może, że mamy tu do czynienia z profesjonalnym akceleratorem, a nie konsumencką kartą graficzną. Z drugiej strony jednak, AMD wcześniej stosowało już pamięci HBM w swoich gamingowych Radeonach, a nawet jej ostatni flagowy model, Radeon VII, posiadał kości HBM2. Warto też dodać, że SK Hynix ma w swojej ofercie stosowne układy HBM2e, wiec taka konfiguracja jest prawdopodobna. Jeśli jednak AMD rzeczywiście zdecyduje się na taką technologię, spodziewać można się, że Radeon z Big Navi będzie bardzo drogi.

Aktualizacja (27.02.20 r., 06:34):

Do sprawy odniosła się firma SK Hynix, która podaje, że screen został sfabrykowany i przedstawiona na nich specyfikacja pamięci HBM2e jest nieprawdziwa. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Big Navi - wyciekła domniemana specyfikacja nowego flagowego GPU od AMD

 0