Bill Gates ostrzega przed kryptowalutami

Bill Gates ostrzega przed kryptowalutami

Okazuje się, że legendarny założyciel Microsoftu nie należy do fanów modnych ostatnimi czasy kryptowalut. Mało tego wymienia masę ich krytycznych wad.

Zapytany o opinię na temat kryptowalut, Gates przedstawił negatywne elementy mogące ułatwiać anonimowy przepływ gotówki, niekoniecznie zgodny z prawem taki jak pranie brudnych pieniędzy, czy sponsorowanie działań terrorystycznych. Postawił też bardzo odważną tezę jakoby wirtualna waluta... zabijała ludzi. Twórca Windowsa zaznaczył, że podstawową cechą kryptowalut jest anonimowość, co pozwala na dokonanie wielu złych rzeczy jak choćby unikanie płacenia podatków, albo nawet kupowanie narkotyków, a więc jest to rzadki przypadek technologii przyczyniającej się do czyjejś śmierci. Organizacje rządowe mają mieć oczywisty problem z wyłapywaniem tych patologicznych przypadków. Jednocześnie Bill Gates stwierdził, iż istnieje sporo potencjalnych korzyści płynących z blockchain na których oparte są kryptowaluty, lecz jest tego za mało w porównaniu z drugą stroną medalu. Choć to samo możemy powiedzieć o realnej gotówce, aczkolwiek tu cały proceder jest dużo łatwiejszy do ukrycia i to właśnie ma na myśli były szef Microsoftu. 

Według twórcy najsłynniejszego systemu operacyjnego na świecie kryptowaluty mogą przyczyniać się do wielu złych rzeczy jak choćby handel narkotykami, czy wspieranie terroryzmu

Jeśli chodzi o narkotyki i zabijanie ludzi Gates jako przykład podaje sprzedaż fenatylu, który jest silniejszy i potencjalnie bardziej niebezpieczny niż heroina według danych STAT. Poruszono też kwestię ryzykownego handlu kryptowalutą, a zwłaszcza spekulacjach związanych z ICO. Jakiś czas temu Bitcoin.com przyjrzał się ubiegłorocznym transakcjom związanym z tą gałęzią wirtualnego pieniądza i odkrył, że prawie połowa z nich nie doszła do finalnego skutku. Jednak większy kłopot stanowi dla niego sprawa anonimowości. Nie po raz pierwszy poruszył ten temat w odniesieniu do technologii. Ledwo kilka tygodni temu w wywiadzie dla Axios insynuował, że korporacje takie jak Apple powinny umożliwić agencjom rządowym przyglądanie się urządzeniom mobilnym za pośrednictwem backdoora, ale w uzasadnionych przypadkach. Przy okazji na pytania zadane odnośnie tematu rosnących cen kart graficzny spowodowanych przez rynkowe zamieszanie i daty ich unormowania, Gates nie potrafił udzielić odpowiedzi.

Komentarze do: Bill Gates ostrzega przed kryptowalutami