Binance: Nielegalne transakcje kryptowalutowe o wartości 90 mld dolarów na zakazanym chińskim rynku

Binance: Nielegalne transakcje kryptowalutowe o wartości 90 mld dolarów na zakazanym chińskim rynku

Według raportu Wall Street Journal, użytkownicy giełdy kryptowalut Binance przeprowadzili transakcje o wartości 90 miliardów dolarów w ciągu jednego miesiąca w Chinach, mimo że handel kryptowalutami jest tam nielegalny od 2021 roku. Informacje te zostały uzyskane dzięki wewnętrznym danym oraz zeznaniom obecnych i byłych pracowników giełdy.

W Chinach zakazano handlu kryptowalutami, jednak najwyraźniej nie jest to żadna przeszkoda.

Zgodnie z doniesieniami WSJ, te transakcje uczyniły Chiny największym rynkiem Binance na świecie, stanowiąc 20 procent całego wolumenu giełdy, wykluczając transakcje dokonywane przez bardzo duże podmioty handlujące. Gazeta nie podała dokładnego miesiąca, kiedy miały miejsce te transakcje. Warto zaznaczyć, że początki giełdy Binance miały miejsce w Chinach, ale w 2017 roku, w związku z restrykcjami regulacyjnymi, giełda ta wycofała się z kontynentalnych Chin. Binance nie udzieliła jeszcze komentarza w sprawie raportu WSJ.

„Witryna internetowa Binance.com jest zablokowana w Chinach i nie jest dostępna dla użytkowników z Chin” – powiedział jedynie rzecznik firmy w rozmowie z WSJ.

Giełda była również przedmiotem nadzoru i kontroli ze strony amerykańskich organów regulacyjnych, takich jak Commodity Futures Trading Commission (CFTC) oraz Securities and Exchange Commission (SEC). W wyniku śledztwa, CFTC złożyło pozew przeciwko Binance, oskarżając giełdę o prowadzenie "nielegalnej" wymiany oraz "fikcyjnego" programu zgodności. Natomiast SEC wniósł pozew przeciwko Binance oraz dyrektorowi generalnemu, Changpeng Zhao, zarzucając giełdzie sztuczne zawyżanie wolumenu obrotu, przekierowywanie funduszy klientów, brak ograniczeń wobec klientów z USA na swojej platformie oraz wprowadzanie inwestorów w błąd co do kontroli i nadzoru nad rynkiem.

Binance jest prześwietlane przez wiele organizacji i rządów. 

Według informacji Reutersa, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych prowadzi również badanie w sprawie Binance w związku z możliwymi naruszeniami prania pieniędzy i omijania sankcji. Giełda nadal jest przedmiotem rosnącej uwagi ze strony organów regulacyjnych w różnych jurysdykcjach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Binance: Nielegalne transakcje kryptowalutowe o wartości 90 mld dolarów na zakazanym chińskim rynku

 0