Bitcoin jest kontrolowany przez stosunkowo niewielką grupę inwestorów i górników

Bitcoin jest kontrolowany przez stosunkowo niewielką grupę inwestorów i górników

Kryptowaluty są coraz popularniejsze i coraz łatwiej dostępne, jednak wciąż niewielki procent użytkowników kontroluje większość rynku. Nowy raport ujawnia, że stosunkowo niewielka grupa inwestorów posiada ogromną część Bitcoinów dostępnych na rynku, a zaledwie 0,1% górników odpowiada za połowę wydobycia Bitcoinów.

Według nowego badania przeprowadzonego przez National Bureau of Economic Research (NBER) 10000 największych indywidualnych inwestorów Bitcoin kontroluje około jednej trzeciej kryptowaluty będącej w obiegu. Odróżnienie indywidualnych właścicieli od większych grup i giełd, które przechowują walutę dla wielu użytkowników, może być trudne, ale NBER był w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem, stosując konkretne metody gromadzenia i analizy danych. Przy użyciu metody zbierania danych, która rozróżniała adresy należące do pośredników i osób fizycznych, badacze NBER byli w stanie odkryć, że ci pierwsi kontrolowali około 5,5 miliona bitcoinów pod koniec zeszłego roku, podczas gdy ci drudzy kontrolowali około 8,5 miliona. Dodatkowo 1000 największych inwestorów indywidualnych kontrolowało około 3 mln, a koncentracja mogłaby być jeszcze większa.

Nowy raport ujawnia, że stosunkowo niewielka grupa inwestorów posiada ogromną część Bitcoinów dostępnych na rynku, a zaledwie 0,1% górników odpowiada za połowę wydobycia tej waluty.

Analitycy zauważają, że ich pomiar koncentracji jest najprawdopodobniej niedopowiedzeniem, ponieważ nie mogą wykluczyć, że niektóre z największych adresów są kontrolowane przez ten sam podmiot. Dotyczy to zwłaszcza wczesnych bitcoinów, z których wiele może należeć do tajemniczego twórcy kryptowaluty, Satoshiego Nakamoto. Analiza samego wydobycia również przedstawia się ciekawie. NBER odkrył, że 10 procent największych operacji wydobywczych daje około 90 procent zdolności kopania Bitcoinów. Co więcej, zaledwie 0,1 proc. górników odpowiada za połowę całego wydobycia

Obserwacje te doprowadziły NBER do wniosku, że ekosystem Bitcoina nadal jest zdominowany przez koncentrację kluczowych graczy, co sprawia, że ​ jest podatny na ryzyko systemowe, takie jak atak 51 procent, w którym grupa górników może przejąć kontrolę nad większością sieci. NBER odkrył, że koncentracja spada również po gwałtownym wzroście ceny Bitcoina, co oznacza, że ​​prawdopodobieństwo, że sieć jest podatna na atak 51%, jest wyższe, gdy cena Bitcoina gwałtownie spada. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bitcoin jest kontrolowany przez stosunkowo niewielką grupę inwestorów i górników

 0