Zabytkowa 124-letnia elektrownia wodna zasila farmę bitcoinów. Bo czemu nie?

Zabytkowa 124-letnia elektrownia wodna zasila farmę bitcoinów. Bo czemu nie?

Elektrownia wodna Mechanicville w pobliżu Albany w stanie Nowy Jork jest prawdopodobnie najstarszą elektrownią korzystającą ze źródeł odnawialnych, która nadal działaja w Ameryce. Elektrownia obecnie wykorzystuje głównie oryginalny sprzęt z 1897 roku do zasilania farmy bitcoinów. W latach 80. brytyjska spółka National Grid rozważała likwidację nieczynnego zakładu, kiedy Albany Engineering Corp. zgodziło się na dalszą eksploatację na podstawie 40-letniej dzierżawy, jeśli National Grid kupi wyprodukowaną energię elektryczną. Uzyskanie wszystkich odpowiednich licencji zajęło Albany Engineering siedem lat, a w chwili, gdy w końcu się to udało, Grid wycofało się z umowy.

Prawdopodobnie najstarsza elektrownia wodna w USA jest wykorzystywana do zasilania farmy bitcoinów. Właściciel zarabia w ten sposób 3 razy więcej, niż sprzedając prąd do sieci energetycznej.

zabytkowa elektrownia wodna zasila farmę bitcoinów

"National Grid zadzwoniło do mnie następnego dnia i powiedziało, że nie dotrzymają umowy. A jeśli ci się nie podoba, idź do sądu"– powiedział prasie Jim Besha, dyrektor generalny Albany Engineering. National Grid nie spodziewało się jednak, że Jim Besha skorzysta z ich "porady", faktycznie udając się do sądu. Dziesięć lat później podpisano ugodę, a National Grid musiało zrezygnować z własności elektrowni i zapłacić za jej naprawę po pożarze i powodzi, które spowodowały spustoszenie, gdy zakład pozostawał bez nadzoru. Elektrownia została ponownie otwarta w sierpniu 2003 roku.

W tym roku Albany Engineering zaczęło jednak wykorzystywać część wyprodukowanej energii elektrycznej na własny użytek. Kiedy sprzedają do sieci, otrzymują około 3 centów za kilowatogodzinę, ale zarabiają trzy razy więcej, gdy wydobywają bitcoiny. "Po prostu robimy to na boku, eksperymentujemy z tym" – powiedział Besha. "Kupujemy używane serwery". Besha upłynnia bitcoiny pod koniec każdego tygodnia, zamiast je trzymać w portfelu. Mówi, że wolałby sprzedawać odnawialną energię prawdziwym ludziom, ale prowadzenie zabytkowej elektrowni nie jest tanie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zabytkowa 124-letnia elektrownia wodna zasila farmę bitcoinów. Bo czemu nie?

 0