Bitmain Antminer E3 - koparka Ethereum za 800 USD o wydajności 8 GTX 1080

Bitmain Antminer E3 - koparka Ethereum za 800 USD o wydajności 8 GTX 1080

Bitmain, popularny producent sprzętu typu ASIC, rozpoczął zbieranie zamówień na nowy model, który może poprawić nieco sytuację na rynku kart graficznych, redukując ich popyt ze strony kopaczy kryptowalut. Urządzenie nazywa się Antminer E3 i dedykowane jest kopaniu Ethereum (drugiej największej kryptowaluty po Bitcoinie), ale także walut bazujących na algorytmie Ethash/Dagger-Hashimoto.

ASIC (specjalizowane układ scalone), jak sama nazwa wskazuje, projektowane są z myślą o jednym wykorzystaniu i generalnie oferują lepszą wydajność w kopaniu konkretnych kryptowalut niż procesory czy GPU. Zdaniem producenta, Antminer E3 pochwalić może się wartością hash rate na poziomie 180 MH/s dla Ethash przy poborze energii wynoszącym 800 W. To jakieś 7 do 8 lepszy wynik niż osiąga karta graficzna GeForce GTX 1080, a Bitmain twierdzi, że przewaga ich sprzętu może być nawet większa, ponieważ obecnie podają dość zachowawcze rezultaty, które mogą ulec zmianie do czasu premiery rynkowej, która planowana jest na lipiec tego roku. Producent nie ukrywa nawet, że spodziewa się ostatecznie dostarczyć jeszcze lepszą efektywność w kopaniu Ethereum.

Antminer E3 ma szansę zmniejszyć popyt na karty graficzne wśród kopaczy kryptowalut

Przecieki na temat prac nad ASIC dla Ethash pojawiały się w sieci już od jakiegoś czasu i ostatnio informacje o takowym sprzęcie podawał Christopher Rolland, analityk firmy Susquehanna. Ten obniżył w związku z tym swoje prognozy dla cen akcji AMD, twierdząc, że wyspecjalizowane układy scalone dla Ethereum ostatecznie zmniejszą zapotrzebowanie na GPU. Czy tak się stanie? Przekonamy się w drugiej połowie roku, ale wydaje się, że 800 USD za Antiminer E3 z jego specyfikacją i możliwościami jest lepszą propozycją dla górników niż korzystanie z kart graficznych. Zasadnicze pytanie dotyczy jednak ilości sprzętu, jaką Bitmain będzie w stanie dostarczyć na rynek. Istnieje też ryzyko, że Ethereum przejdzie w międzyczasie hard fork na algorytm, który będzie odporny na ten ASIC i tym samym wrócimy do punktu wyjścia. Warto jednak mieć nadzieję i wierzyć w sukces tego produktu, który może przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku kart graficznych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bitmain Antminer E3 - koparka Ethereum za 800 USD o wydajności 8 GTX 1080

 0