Błąd w łatkach Intela dla Spectre/Meltdown dotyczy CPU z ostatnich 7 lat

Błąd w łatkach Intela dla Spectre/Meltdown dotyczy CPU z ostatnich 7 lat

W ubiegłym tygodniu ujawniono, że Intel radził swoim dużym klientom opóźnienie instalacji łatki dla luk Meltdown i Spectre, ponieważ sam patch zawierał dość poważny błąd. Teraz okazuje się, że skala problemu była większa niż pierwotnie sądzono.

Przypominamy, że błąd powoduje niespodziewane restartowanie urządzeń wyposażonych w niektóre procesory Niebieskich. Intel pierwotnie podawał, że dotyczy to jedynie modeli z serii Broadwell oraz Haswell, ale po przeprowadzeniu wewnętrznych testów koncern potwierdził, że przypadłość ta obejmuje także CPU z nowszych serii Skylake oraz Kaby Lake, a także starszych Ivy Bridge i Sandy Bridge. Oznacza to, że błąd występuje niemal we wszystkich układach tego producenta wypuszczanych od 2011 roku. Co gorsze, producent nie zidentyfikował jeszcze źródła problemu i zapewnił jedynie, że robi znaczące postępy w tym temacie. Jednocześnie Navin Shenoy, wiceprezes i dyrektor generalny działu Data Center Group, obiecał, że do przyszłego tygodnia dostarczać będą swoim partnerom mikrokod w wersji beta do weryfikacji.

Błąd w łatce Intela wpływa na znacznie więcej procesorów niż początkowo sądzono

Przy okazji Shenoy postanowił podzielić się najnowszymi odkryciami Intela w zakresie wpływu aktualizacji łatających Meltdown i Spectre na serwery, gdzie spodziewane są największe spadki. Przetestowano platformy korzystające z dwugniazdowych systemów Intel Xeon Scalable, które bazują na ich najnowszej architekturze. Te potwierdziły brak wpływu na pobór energii, a w przypadku zastosowań biznesowych aplikacji bazujących na Java spowolnienia są minimalne i wynoszą jedynie 2-4%. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w testach I/O, gdzie w trakcie zapisu danych spowolnienia sięgają 18%, a w niektórych przypadkach (np. z wykorzystaniem jednego rdzenia) nawet 25%. Intel podkreśla jednak, że wciąż pracuje nad zniwelowaniem negatywnego wpływu aktualizacji na wydajność i sugeruje możliwość wykorzystania techniki o nazwie Retpoline, która opracowana została przez Google do ochrony systemów technologicznych gigantów przed zagrożeniem ze strony drugiego wariantu Spectre, bez wpływu na wydajność.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Błąd w łatkach Intela dla Spectre/Meltdown dotyczy CPU z ostatnich 7 lat

 0