Błąd w MacOS pozwala odblokować opcje systemowe przy użyciu dowolnego hasła

Błąd w MacOS pozwala odblokować opcje systemowe przy użyciu dowolnego hasła

W systemie MacOS 10.3.2 High Sierra występuje błąd umożliwiający odblokowanie dostępu do preferencji systemowych - wystarczy podać jakiekolwiek hasło, żeby go uzyskać.

Każdy z użytkowników posiadających system MacOS High Sierra w wersji 10.3.2 może spróbować zreprodukować ten błąd u siebie. Warto podkreślić, że występuje on w wersji 10.3.2 i pojawia się na koncie administratora, w innym przypadku nie uda się go odtworzyć. Żeby sprawdzić, czy błąd rzeczywiście występuje, wystarczy wybrać "Preferencje systemowe", następnie "App Store", po czym kliknąć w ikonkę kłódki. Po kliknięciu otwiera się okienko, w którym należy wpisać swoją nazwę użytkownika oraz dowolne hasło. Po kliknięciu przycisku "Odblokuj" okazuje się, że udało się uruchomić stronę zabezpieczoną hasłem... przy użyciu dowolnego hasła, a nie tylko przy pomocy hasła przypisanego do danego konta. 

Błąd można odtworzyć na wersji systemu 10.3.2 i będąc na koncie administratora

apple logowanie

Apple zdaje sobie sprawę z występowania takiego błędu i jak wynika z informacji, zespół już pracuje nad jego naprawieniem. Firma wydała oświadczenie, w którym przeprasza wszystkich użytkowników systemu oraz zapewnia, że pracuje nad naprawieniem błędu oraz wdrożeniem nowych rozwiązań, tak by w przyszłości nie pojawiły się kolejne problemy tego typu. Podobno załatano to w wersji 10.3.3 i obecnie rozwiązanie jest w fazie beta. Warto dodać, że nie jest to pierwsza taka sytuacja, kiedy ten popularny producent musi się zmagać z problemami dotyczącymi haseł. Ostatni taki problem dotyczył tego, że można było nadać sobie uprawnienia administratora po wpisaniu "root" w polu nazwy użytkownika i przy zostawieniu pustego pola na hasło. Takie wpadki raczej nie wpłyną pozytywnie na promocję systemu, jeszcze nie tak dawno temu reklamowanego jako bardzo bezpiecznego dla użytkowników. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Błąd w MacOS pozwala odblokować opcje systemowe przy użyciu dowolnego hasła

 0