Blik niezwykle popularnym systemem płatności. PSP ujawnia wyniki finansowe za 2020 rok

Blik niezwykle popularnym systemem płatności. PSP ujawnia wyniki finansowe za 2020 rok

Blik to bardzo popularny system płatności w Polsce. Jak wynika z raportu Polskiego Standardu Płatności (via Wirtualne Media), Blik wygenerował w 2020 roku pierwszy zysk netto w wysokości 36 milionów złotych. To progres, ponieważ w 2019 roku firma wygenerowała stratę 1,6 mln złotych. Przychody w poprzednim roku oscylowały na poziomie 70,6 mln zł i jest to wzrost o 71% rok do roku (dwa lata temu spółka wypracowała 41,3 mln zł przychodu). Wynik operacyjny PSP wyniósł 27 mln złotych (1,7 mln w 2019 roku). Według Polskiego Standardu Płatności przychód za 2020 rok był porównywalny z tym osiągniętym w pierwszych 5 latach istnienia Blika (2015-2019), kiedy to wygenerowano 83,6 mln zł. Dodatkowo w 2020 roku użytkownicy przeprowadzili 424 mln transakcji.

Blik w 2020 roku wygenerował 36 mln złotych zysku netto.

Blik niezwykle popularnym systemem płatności. PSP ujawnia wyniki finansowe za 2020 rok

Z Blika aktywnie korzysta ponad 7 milionów osób. Jak przyznał Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności trwają prace nad zwiększeniem zakresu usług oraz dalszym zwiększaniem bazy użytkowników. "Jesteśmy wiodącą marką płatniczą w Polce oraz liderem europejskim w obszarze mobilnych płatności w e-commerce. Planujemy dalsze inwestycje w rozwój Blika w Polsce i w Europie" - powiedział Mazurkiewiecz. Blikiem zapłacimy w wielu punktach płatniczych w internecie czy wypłacimy gotówkę z bankomatu. Transakcje przeprowadzimy w 700 tysiącach terminali płatniczych, z czego 70% z nich dostępnych jest w Polsce oraz w przeszło 20% bankomatów. Popularność Blika raczej nie dziwi zważywszy, iż pozwala on na dokonanie ekspresowych płatności.

Blik został uruchomiony w 2015 roku. Pozwala posiadaczom smartfonów na dokonywanie płatności bezgotówkowych w sklepach online oraz stacjonarnych. Co ciekawe według Narodowego Banku Polskiego w 2019 roku liczba transakcji Blikiem przekroczyła liczbę płatności wykonanych przy pomocy kart płatniczych. Początki Blika sięgają 2013 roku. Wówczas porozumiało się ze sobą 6 banków - Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski w celu opracowania wspólnego systemu płatności przenośnych. W pierwszym roku działalności liczba aktywnych użytkowników wyniosła 1,4 mln.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Blik niezwykle popularnym systemem płatności. PSP ujawnia wyniki finansowe za 2020 rok

 0