Bob Swan ustępuje ze stanowiska CEO Intela. Znamy jego następcę

Bob Swan ustępuje ze stanowiska CEO Intela. Znamy jego następcę

Robert „Bob” Swan, czyli siódmy pełnoetatowy CEO Intela, ustąpi ze stanowiska 15 lutego, co oznacza, że będzie on najkrócej pełniącym tę posadę w historii firmy, gdyż objął ją zaledwie dwa lata temu. Zastąpi go Pat Gelsinger, czyli obecny CEO VMWare i weteran pracujący dla Intela przez 30 lat, który pomagał przy tworzeniu oryginalnego procesora 80486. Gelsinger jest szanowany zarówno za projektowanie chipów, jak i przywództwo, a w 2013 roku uznawany był nawet za potencjalnego następcę Steve'a Ballmera jako dyrektora generalnego firmy Microsoft. Nie da się ukryć, że gigant z Santa Clara nie ma ostatnio najlepiej passy i Gelsinger przejmie stery w momencie, kiedy firma walczy o rozwiązanie problemów produkcyjnych i chce nadrobić straty w starciu z rywalami.

Robert „Bob” Swan, czyli siódmy pełnoetatowy CEO Intela, ustąpi ze stanowiska 15 lutego, co oznacza, że będzie on najkrócej pełniącym tę posadę w historii firmy.

Pat Gelsinger

W oświadczeniu prezes Intela, Omar Ishrak, powiedział, że Gelsinger ma „wybitne osiągnięcia w zakresie innowacji, rozwoju talentów i głębokiej wiedzy o firmie Intel”. Dodał, że zarząd ma nadzieję, że wykorzysta on swoją wiedzę, aby przeprowadzić firmę Intel przez „krytyczny okres transformacji od producenta procesorów do firmy zajmującej się wieloma architekturami XPU”. Mówiąc krótko, od firmy, która specjalizuje się głównie procesorami do komputerów PC, do firmy, która produkuje każdy rodzaj chipów. Warto przypomnieć, że Swan zmienił posadę dyrektora finansowego na dyrektora generalnego w czerwcu 2018 r., po tym jak najpierw przez siedem miesięcy pełnił rolę tymczasowego lidera firmy. Zastąpił Briana Krzanicha, który ustąpił ze stanowiska w tym samym roku po tym jak ujawniono jego relację z pracownikiem Intela. Trzeba być uczciwym wobec Swana i przyznać, że wiele problemów, przez które przeszedł Intel za jego kadencji, zostało odziedziczonych po czasach Krzanicha, przede wszystkim w zakresie produkcji chipów.

Intel nie dostarczył swoich pierwszych 10-nanometrowych procesorów na czas w 2016 r. z powodu zbyt niskiego uzysku, przez co nie był w stanie wyprodukować odpowiedniej liczby działających układów. Od tego czasu z trudem dotrzymywał tempa rywalom, wprowadzając na rynek kolejne wersje 14 nm litografii i kiedy wciąż czekamy na pierwsze 10 nm desktopowe Niebieskich, TSMC obecnie produkuje 5-nanometrowe chipy. Oczywiście nie wszystkie litografie są równe, ale nie da się ukryć, że to jeden z tych czynników, który sprawił, że AMD w końcu wyprzedziło Intela na rynku PC. Kadencja Swana to również utrata Apple jako jednego z klientów Intela, gdy gigant z Cupertino postanowił postawić na własne układy. Jak donosi CNBC, inwestorzy naciskali na Intela, aby wprowadził zmiany, dodając, że krytycy Swana postrzegali go jako biznesmena i finansistę sprzecznego z kulturą firmy opartej na inżynierach. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bob Swan ustępuje ze stanowiska CEO Intela. Znamy jego następcę

 0